Petek Temizliği 1288 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek tesisat koruma kimyasalı petek temizleme sonrasında tesisatın içine konulan koruyucu bir kimyasaldır. Kalorifer petek koruyucu, kalorifer tesisatında kirlenmeyi geciktiren bir sıvıdır.  En iyi petek koruma kimyasalı da kullanılsa periyodik petek temizliği gereklidir.

Kombi petek tesisat koruma kimyasalı, kombi petek tesisat temizleme sonrası kalorifer petekler ve tesisat içine konulduğunda kalorifer peteği koruyucu özelliği vardır. Peteklerin içine konan sıvı, çamurlaşmayı ve kirlenmeyi geciktirici etki yapar. Petek koruma kimyasalı, petek tesisat temizleme ve kombi koruma sıvısı kullanılmış olsa da kalorifer petek bakımı kombi bakımı yaptırılmalıdır. Bunun için en kaliteli tesisat temizleme ve koruma kimyasalı kullanılıp cihazla temizlik yapılırsa etkili temizlik olur.


Koruyucu kalorifer petek tesisat kimyasalı, kalorifer petek koruyucu sıvı cihaz olamadan etki alanı daralır ve kalorifer peteklerinden istenilen verim alınamaz.

Tesisat koruma kimyasalı petek temizliğinin ardından tesisata verilerek kullanılan sisteme zarar vermeyen faydalı bir ilaçtır. Bu uygulama özellikle yerden ısıtma sisteminde ve merkezi sistem tesisatlarda tercih edilmektedir.

Yerden ısıtma tesisatında çamurlaşma bu sistemdeki ısı değerlerine bağlı çok daha fazla olur. Çamurlaşmanın bu denli yoğun ve hızlı gerçekleşmesinin önüne geçmek bu kimyasal sayesinde gerçekleştirilir. Farklı isimler altında anılan petek koruma kimyasalı, kombi petek koruma kimyasalı, koruyucu kombi petek tesisat kimyasalı bu uygulama için özel üretilmiştir.

Petek Tesisat Koruma Kimyasalı Neden Kullanılır?

petek tesisat temizleme ve tesisat koruma, petek kalorifer bakımı sıvısı ya da  kombi tesisat koruma kimyasalı tesisatın kirlenmesini geciktirir. Kalorifer petek kombi koruma amaçlı petek koruyucu sıvı kullanıldığında faydasının görülmesi zamanla ortaya çıkar.

Petek temizliği yapıldıktan sonra tesisat koruma kimyasalı kullanılması tesisatın daha geç kirlenmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla ısınma kalitesi uzun süre yüksek olacaktır. Petek koruyucu sıvısı, petek koruyucu kimyasal, petek tesisat koruma solüsyonu ile uzun süreli ısınma gerçekleşir.

Petek Tesisat Koruma Kimyasalı | Uzmanlar Tesisat

Petek Tesisat Koruma Kimyasalı | Uzmanlar Tesisat

  • Kimyasalın petek temizliği sonrasında kullanılmasının nedeni temiz suyun içinde kimyasalın daha iyi yayılmasıdır. Kimyasal petek tesisatı içinde tortu oluşmasını, çamurlaşmayı, kiri an aza indirerek peteklerin daha az kirlenmesini sağlar.
  • Kombi tesisattaki suyu da daha kolay ısıtacağı için yakıt tasarrufu da bu sayede sağlanmış olacaktır.
  • Kalorifer tesisatında oluşan kirlilik kullanılan bu kimyasal ile boru yüzeylerine ve petek kanallarına tutunması daha zor olacağından kirlenme çok geç oluşacaktır.
  • Kimyasal suyla birlikte tesisatta dolaşarak çamurlaşmayı oldukça azaltır. Tesisatın ömrünü uzatan, aynı zamanda kombinin çalışmasını kolaylaştırır.
  • Yakıt tasarrufu sağlayan kimyasal kirlenmenin daha hızlı olduğu, yerden ısıtma tesisatında çok faydalı olur. Üstelik tesisattaki kireçlenmeyi azaltır, paslanmanın, çürümenin önüne geçer.

Kalorifer Petek Koruyucu Kimyasal Nasıl Kullanılır?

Petek tesisat koruma kimyasalı, kalorifer petek temizleme kimyasalından farklı bir ilaçtır. Ne petek temizleme kimyasalı, petek koruma kimyasalının yerine kullanılır ne de koruma kimyasalı, temizleme kimyasalının yerine kullanılır. Her ikisinin de fonksiyonları farklı olup her kimyasalı yerli yerinde kullanmak en iyi sonuçları almak açısından önemlidir. Petek tesisat koruma kimyasalının merkezi sistemlerde kullanımı da çok faydalı bir uygulamadır.

Merkezi sistem petek temizliği uygulamasında ana hat kolon temizliği, kazan dairesine bağlı bütün dairelerdeki tesisat ve petekler tek noktadan kazan dairesinden temizlenir. Merkezden yapılan temizlik bittikten sonra koruyucu kimyasal yeterli miktarda tesisata konulur ise yapılan uygulama hem daha etkili hem de daha uzun ömürlü ısınma sağlayacaktır.

Petek tesisat kalorifer petek koruma kimyasalı, tesisat koruma kimyasalı mutlaka bir uzman tarafından kalorifer petek temizliği yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Petek koruyucu sıvı fiyatları, petek koruyucu kimyasal fiyatları da çok yüksek olmayıp uygulama zaten uygun fiyatlarla yapılmaktadır.

Benzer Gönderiler: