Petek Temizliği 788 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek tesisatı yıkama kirliliğe sebep olmadan tesisatın uygun bir yerinden petek temizleme cihazının bağlanması ile petekler sökülmeden yapılan uygulamadır. Petek temizleme, kalorifer tesisat temizleme ve petek yıkama yılda bir defa yıkaması yapılan kalorifer petekleri sağlıklı verimli ısıtır. Kat kalorifer tesisatı yıkama işi tesisat borularında oluşan çamurlaşmanın kalorifer tesisat temizleme makinesi ve ilacı ile yıkanmasıdır. Evde petek temizleme, kombi bakımı ve petek temizliği için makine ve ilacın gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Peteklerde zaman içinde oluşan kirliliğin temizlenmesi amacıyla belirli aralıklarla yapılması önerilen petek tesisat yıkama işlemi peteklerin ısıyı yaymasını kolaylaştırır. Bu sayede istediğiniz derecede evinizi tasarruflu ısıtabilirsiniz. Temizlenmeyen petekler ısıtmaz ve daha az sıcaklık verir.

Petek temizliği kalorifer tesisat temizleme yapılmadığı zaman sürekli devri daim yapan kirli su kombiye ve peteklere zarar verir.  Su tesisatı firmaları petek temizliğini, kalorifer peteği yıkama işini profesyonel yöntemler ile yaparlar.

İşini düzgün yapmayan kişiler, makinesiz petek yıkama, petek temizleme yalanı ile insanları mağdur etmektedirler. Petek temizlik tesisat yıkama, petek temizliği kombi tesisat bakımı ilaçlı cihazlı yapıldığı unutulmamalıdır.

Neden Petek Tesisatı Yıkama  Yapılır?

  • Petek tesisat yıkama işleminin yapılmasını temel nedeni ısınma sorunlarının ortadan kaldırılmasıdır.
  • Peteklerin içinde biriken tortuların, çamurlaşma tabakasının temizlenmesini sağlar.
  • Sıcak suyun peteklerde sağlıklı bir şekilde dolaşmasını engelleyen bu tortuların, çamur kalıntılarının temizlenmesi gereklidir. Petek temizliği yapılmadığı takdirde kışın peteklerin özellikle alt kısımları ılık ya da soğuk kalır.
  • Kombinizi yüksek sıcaklıkta çalıştırsanız bile petekler ısınmayacak ve  dolayısıyla evinizde ısınmayacaktır.

Kombi tarafından ısıtılan suyun sirkülasyonu, temizlenmiş petek tesisatında daha kolay gerçekleşir. Bu açıdan peteklerin temizlenmesi elzemdir.

Petek Tesisat Yıkama Nasıl Yapılır?

Makinasız petek temizleme, petek temizleme yalanı olmaktan öteye geçemez. Petekleri sökmeden temizleme, kollektörden petek temizleme cihazlı ilaçlı yapıldığı takdirde gerçek anlamda verim alınır.

  • Peteklerdeki kirliliğin temizlenmesi amacıyla yapılan petek tesisat yıkama işleminde petekler sökülmeden temizlik yapılır.
  • Peteklerin dibine çöken tortular ve kir kalıntıları özel bir makine yardımıyla temizlenir. Petekler yıkanırken makinenin filtresi bu kirleri, tortuları, çamur tabakasını tesisatın içinden temizler.
  • Bu işlemler sırasında evinizde gözünüzü korkutacak etrafı kirletecek tarzda çalışmalar yapılmaz.
  • Cihaz genelde banyodaki havlupan sökülerek buradan tesisata bağlanır. Bu sayede bütün uygulama buradan yapılarak kirlilik oluşmasının önüne geçilir. Havlupan olmayan yerlerde kombi altından da bağlantı yapılabilir.
  • Petek temizliği yapılıp bitirildikten sonra peteklerde oluşan hava otomatik hava alam purjorü ile alınır.
  • En son olarak da petek vanalarından ısı ayarı yapılarak kışı sıcak ve tasarruflu geçirmeniz sağlanır.
Petek Tesisatı Yıkama - Petek bakımı

Petek Tesisatı Yıkama

Burada önemli bir noktayı da vurgulamadan geçmek istemem. Petek temizliği yaptıracak vatandaş petek temizleme fiyatları diye nete yazdığında bir çok farklı fiyat ile karşılaştığı için kafası karışmaktadır. Burada sizi bu kafa karışıklığından kurtaracak şey petek temizleme fiyatları ne piyasanın çok üstünde olmalı ne de piyasa fiyatlarının çok altında olmalıdır. Sağlıklı oma piyasa fiyatlarına paralel seyreden fiyatları size sunan petek temizleme firmasından bu hizmeti almanızdır.

Çok ucu fiyat verdi diye petek temizliği yaptırırsanız emin olun ya ilaç kullanmayacak, ya zamandan çalacak ya da farklı bir şey. Takdir sizin tabi ancak lütfen ucuz iş yapan kaçak iş yapan kişilere bilmeden de olsa destek olmayın.

Benzer Gönderiler: