Petek Temizliği 3094 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 1 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek Vanalarından Su Akıtıyor olması demek evin kirlenmesi demektir. Çünkü kalorifer petek vanalarından, paslı su, siyah kirli su akar. Petek su damlatıyor, kalorifer petek vanası su damlatıyor, petek hava alma yeri su damlatıyor veya döküm kalorifer peteği su damlatıyor. Bütün bu şikayetlerin çözümü zor değildir. Kalorifer peteği su damlatıyor, petek su damlatıyor gibi su akıtan petekler için önce nedenine bakılmalı sonra eğer petek delik ise petek değişimi yapılmalıdır. Yok eğer vana rekorlarından akıtıyor ise rekorla sıkılarak sorun çözülür.

Burada  petekler neden su akıtır sorusu doğru cevaplanmalıdır. Kalorifer petek vanalarından az da olsa damlayacak bu kirli su halının veya odanın batmasına yeter. Petek vanasından akan, damlayan bu su pas şeklinde ise çıkması da hayli zordur. Bu açıdan petek vanaları su akıtıyor ise mutlaka vanaların yenisi ile değişmesi gereklidir.

Petek Vanalarından Su Akıtıyor veya Kalorifer Petek Vanası Su Damlatıyor.

Petek vanasını anahtarla sıkarak sizin için sorun olacak vana su damlatıyor durumunu sonlandırabilirsiniz. Su akıtan petekler için ya da  petek su damlatıyor için çözüm basittir. Merkezi sistem kalorifer peteklerinden akan su daha büyük sorunlara yol açabileceği için özellikle merkezi ısıtma sistemlerinde bu hususa daha da dikkat etmek gerekir.

Çünkü, daire girişinde ana hattan daireye gelen suyu kapatmak için vana yok ise suyun kesilmesinin yani bitmesinin de bir o kadar zor olduğu ortadadır. Petek Vanalarından Su Akıtıyor diyorsanız mutlaka olayın daha büyük sorunlara yol açmasına sebep olmadan tesisatçı çağırıp sorunu çözdürün. Tesisatçı vanaları ya değişecektir ya da vana tamirlerini yapacaktır. Ancak petek vana tamiri çok sağlıklı olmadığı için en iyi çözüm yeni vana montajının yapılması olacaktır.

Petek Vanalarından Su Akıtıyor | Uzmanlar Tesisat

Petek Vanalarından Su Akıtıyor | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer petek vanaları montajı yapılırken tesisatçı en uygun yöntemle en iyi malzeme ile vana montajlarını yapar. Uzmanlar Tesisat olarak size tavsiyemiz yukarıda da yazdığımız gibi vana aksın çok önemli değil demeyin. Evin bir anda paslı sularla eşyaların batmasına bakakalmamak için yapılması gerekeni yapın. Kalorifer petek vanası su damlatıyor ise kendiliğinden su kesmeyecektir. Petek vanalarından su damlıyorsa ne yapmalı? Bu durumda elinizden geliyor ise anahtarla petek vanasını sıkın. Yok ben anlamam diyorsanız bir tesisatçı çağırın.

Kalorifer Peteği Delindi Su Damlıyor

Vana diplerinden su akıyor, petek vanasını açınca su geliyor veya kalorifer peteği su damlatıyor gibi durumlarda petek delik demek yanlış olur. Peteğin delinmesi çok az rastlanan bir durum olup delindiğinde de tamiri çok sağlıklı olmaz. Peteklerin su akıtması ile petek delindi demek arasında ciddi fark vardır. Petekte sorun yok petek vanasından paslı su damlıyor ya da petek vanaları su kaçırıyor ise bunun çözümü daha kolay ve maliyeti daha düşüktür.

“Petek Vanalarından Su Akıtıyor” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: