Petek Temizliği 759 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petekleri kirlenen, ısınamayan kişilerden petek yıkama nasıl yapılır konusu hakkında pek çok soru gelmektedir. Petek temizleme nedir, petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız, kombi tesisat bakımı ve kalorifer peteğinin iç temizliği gibi sorular cevap bulmalıdır. Petek yıkama, düşünüldüğü gibi petekler yerinden sökülerek yapılmaz. Profesyonel uygulama ile petekler yerlerinden sökülmeden yapılır. Kalorifer temizliği nasıl yapılır ile evde petek temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı aynı değildir.

Kombi petek temizliği, kat kaloriferi petek temizleme işinde evde yapılan şey kirli suyun boşaltılıp temiz suyun doldurulmasından öte bir iş yapılmaz. Oysa profesyonel petek temizliği ilaçlı makineli tüm sistemdeki korozyon ve çamurlaşmanın temizliğidir. Eski tip petek temizleme de aynı yeni tip petek temizlemede de sistem aynıdır. Kalorifer petek temizleme, petek yıkama ve kombi bakımı işleri evde petek temizliği dediğimiz kirli suyu boşaltıp yeniden kalorifer tesisatına su doldurmak ile olmaz. Kombi petek temizleme makinesi ve petek temizleme kimyasalı kullanılarak yapılması gereken bu uygulamayı profesyonel tesisatçılar yapar.

Petek Yıkama Nasıl Yapılır ve Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

Petek yıkama özel bir makine ve kimyasalla yapılmaktadır. Petek kirliliği içeride biriken çamur, tortu, kireç gibi atıkları tamamen temizlenir. Bunların peteklerin içinden temizlenmesi için cihaz ve ilaçlı yöntemin kullanılması gerekir. Petek yıkama sırasında peteklere zarar vermeyen bir kimyasalın kullanımı önemlidir. Kimyasal ilaç peteklerin içindeki pas ve kireci ve çamurlaşmış tabakayı  söker atar. Petek yıkama makinesi ise petek içlerinde biriken çamur ve tortu kalıntılarını dışarıya tahliye eder. Durumu toparlayıp kalorifer petekleri nasıl temizleniri özetlemek gerekirse;

  • Öncelikle kombi kapatılır.
  • Kombi su giriş vanaları kapatılır. Kombi içerisine ilaçlı su girmesi engellenir.
  • Tüm peteklerin vanaları kapatılır. Bunu yapmadaki amaç tek bir peteği açarak iyi bir temizlik yapmaktır.
  • Tek petek açık bırakılır önce açık olan petek ilaçlı cihazlı yıkanır. Sonra yıkanan bu petek bitince diğer petek açılır bu petek kapatılır.
  • Bu uygulamada bitince tüm petekler açılıp temiz su bürün kalorifer tesisatı ve peteklerde son bir defa çevrilir.
  • Bundan sonra kombi filtre temizliği yapılır.
  • Sonrasında, petek havaları alınır.
  • En sonda da petek reglaj ayarı yapılır. Sistem çalışır şekilde teslim edilir.

Peteklerde kirlenme varsa mutlaka petek yıkama yapılması gerekir. Kalorifer petek tesisatının sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi için temiz olması gerekir. Ancak kapalı sistem olarak çalışan tesisatta zamanla kirlenme oluşması kaçınılmazdır. Peteklerin alt kısımlarının soğuk olması, ılık olması kirlenmenin başlıca belirtileridir. Petek yıkama neden yapılır, petek yıkama ısınmadan tam randıman alabilmek amacıyla yapılır. Peteklerin ısınmasına engel olan kirlenmenin temizlenmesi ve ısı verimliliğinin düşmemesi için yapılmalıdır.

Petek Yıkama Nasıl Yapılır? | Uzmanlar Tesisat

Petek Yıkama Nasıl Yapılır? | Uzmanlar Tesisat

Evde Petek Yıkama Nasıl Yapılır ya da  Petekleri Kendim Nasıl Temizlerim?

Ev ortamında peteklerin bakımı için elimizdeki imkanları kullanmaktan başka çaremiz olmaz. Bu da kalorifer peteklerinde bulunan pis suyun boşaltılıp yeni temiz su ilave etmektir. Bir adım ötesi tıkanan petekleri yerlerinden söküp banyoya götürerek temizlemektir. Bu şekilde yapılacak temizlikte, petekleri sökerken oksitlenen parçalar kırılabilir, yerine takarken sorun çıkarabilir. Bu yapılan petek temizleme şekli bayağı meşakkatli bir temizlik olup kalıcı çözüm de sunmaz. Sökülen petekleri söküp temizleyip kazasız belasız da yerine taktınız, radyatör ve petek temizliği yaptınız diyelim. Peki, kalorifer tesisat borularının temizliğini nasıl yapacaksınız.

Emin olun yorulduğunuza değmeyecek, çözüm olmayacak bu yöntem ile petekler temizlenmez. Kış ortasında soğukta kalır sorun yaşarsınız.  Evde petek yıkama nasıl yapılır sorusunun cevabı çokta olumlu yanıtlanmaz. Evde petek temizliği için cihaz var ise bu işi bilen biri var ise olur. Aksi halde petek yıkama evde yapılamaz ve ısı tasarrufu sağlayacak bir işlem olmaz.

Petek Yıkama Nasıl Yapılır sorusunun en iyi yanıtı ilaç ve cihazla tesisat ustasının yaptığı uygulama ile yapılır olmalıdır.  Makinesiz  petek temizleme yalanı ile hizmet alacağınıza evde kendiniz temizlik yapın zaten aynı şeyi yapmış olursunuz. Petek temizleme nedir ve petek temizliği kombi tesisat bakımı nasıl yapılır konularında bu makale umarım faydalı olmuştur.

Benzer Gönderiler: