Petek Temizliği 3477 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi normal çalışıyor petekler ısınmıyor diyen müşterilerimiz oluyor. Petekler neden ısınmıyor, kombi çalışıyor kalorifer petekleri ısınmıyor ve kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor. Bu gibi şikayetler genelde petek tıkanıklığına bağlı olmakla beraber bazen de kombi arızalarına bağlı gerçekleşir. Bazı petekler ısınmıyor durumu da soruluyor. Genelde böylesi sorunlar olduğunda hava sorunu olabiliyor.

Isınmayan kalorifer petekleri için kısa kısa cevaplar.

  • Kombi petekleri ısıtmıyor? Bu durumda petekler tıkalı olabilir ya da kombi de sıkıntı vardır.
  • Kalorifer peteği neden ısınmıyor? Kalorifer peteği ısınma sorunları genelde tıkanıklığa kirliliğe bağlı oluşmaktadır. Bazen de, petekler ısınmıyor ise peteklerde hava vardır.
  • Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor? Petekler de hava olabilir ya da petek temizliği gereklidir. Ya da  kombi 40 derece petekler ısınmıyordur. Kombi 40 derecede düşük kalabileceğinden ısınma sorunu oluşabilir.
  • Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor nedeni kombi üç yollu vana bozuk olabilir veya petek kanalları tıkalı olabilir.
  • Havası alındığı halde ısınmayan petek için petek temizliği gerekli olabilir.
  • Kombiye uzak petekler ısıtmıyor ise bu durumda kombiye yakın petekler kısılarak uzak peteklerin ısınması sağlanabilir.

Kalorifer petekleri ısınmıyor acaba kombi kaynaklı mıdır bakmak gereklidir. Kombi petekleri ısıtmıyor veya peteklerin altı sıcak üstü soğuk ise sorun petek temizliği ile çözülür mü? Kombide sorun yoksa ve tesisatta ters bağlantı yok ise elbette petek temizliği ile sorun çözülecektir.

Normalde kombinin çalışmasında sorun yoksa ısınan suyun peteklere ulaşarak peteklerin ve ortamın ısınmasını sağlaması gerekir. Ancak bu işleyişin önünde engeller varsa petekler ısıtmayabilir. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor, kalorifer petekleri ısınmıyor ve kombi petekleri ısıtmıyor ve petekler ısınmıyor ise yapılacaklar bellidir.

Kombi Çalışıyor Petekler ısınmıyor?

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor veya merkezi sistem petekler ısınmıyor ise peteklerin ısınmamasında ana neden kalorifer petek kanallarının tıkanmasıdır. Ortamın ısınması için önce peteklerin ısınması gerekir. Sağlıklı çalışan bir kombiye sahip iseniz petekler neden ısıtmaz sorunu sormanız için peteklerin kirlenmiş olması gerekir. Kalorifer tesisatı kapalı sistem çalıştığı için suyun içinde bulunan çamur, tortu, kireç gibi atıklar peteklerin kirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden petek kanalları daralır ve tıkanır. Bu kirliliğe bağlı suyun debisi de azalır bu yüzden petekler ısınmadığı için ortamı ısıtmamaya başlar.

Petekler ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Petekler ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Petekler kombiden gelen sıcak suyun etkisiyle ısınmaya başlar ve petekler ısınmadan ısıtamaz. Kombinin görevi sadece tesisatta bulunan suyu ayarlanan dereceye ısıtmaktır. Daha sonra sıcak su petek kanallarında dolaşarak peteklerin ısınmasını sağlar. Petekler ısındıktan sonra ortam ısınmaya başlar. Petekler neden ısınmaz, bazı petekler ısınmıyor, havası alındığı halde ısınmayan petek, son petek neden ısınmaz?

  • Petekler ısınmıyor ise  ısınan suyun dolaşımına engel olan çamurlaşma gibi ısıya engel setler varsa petekler ısınmadığı için ortamı ısıtamaz.
  • Petek kanalları tıkandı ise sıcak su sirkülasyonu tamamlanmayacağı için petekler ısıtmaz. Sıcak su üstten girip peteğin bürün kanallarında dolaşarak peteğin homojen ısınmasını sağlar. Eğer sıcak su tıkanıklığa dayalı petek kanallarında dolaşamaz ise petek normal olarak yarısı sıcak yarısı soğuk kalacaktır.
  • Petek kanalları dar olduğu için zamana ve kullanıma dayalı kirlenmeyi beraberinde getirir ve petek kanallarında daralma ve tıkanma olur. Tıkanan, kirlenen petek kanallarında sıcak su istenilen hızda ve istenilen debide dolaşımda olamayacağı için peteklerde beklenilen ısı oluşmaz.
  • Eğer petek cinsi alüminyum petek ise petek kanalları daha dar olacağı için tıkanma çok daha çabuk oluşacaktır.

Peteklerin alt kısmı ısınmıyor ise bu peteklerin kirli olduğunu gösterir, havası alındığı halde ısınmayan petek içinde aynı durum geçerlidir. Son petek neden ısınmaz sorunu için  peteklerde reglaj ayarı yapılabilir.

Havası alındığı halde ısınmayan petek için yapılması gerekenler.

Peteklere elinizi vurduğunuzda peteklerin üst tarafı sıcak alt tarafı soğuk ise bu durum petek kanallarının tıkalı olduğunu gösterir. Böyle bir tablo karşısında petek temizleme servisi çağırarak cihaz ve ilaçla petekleri sökmeden temizliği yaptırmak olmalıdır.

Eğer peteği kontrol ettiğinizde petek üstleri soğuk alt taraf sıcak ise böylesi bir durumda peteklerde hava olduğu kanaatine varılabilir. Yapmanız gereken peteklerde biriken havayı alarak bu sorunu ortadan kaldırmaktır. Petek havasını ucu düz bir tornavida ile alabilirsiniz. Tornavidayı petek hava alma yerine takarak sola doğru yavaşça çevirin. Hava sesi gelince havanın çıkmasını ve su gelmesini bekleyin. Su gelmeye başlayınca da işlemi sonlandırın. Bu sayede petek havasını almış ve peteğin üst tarafının ısınmasını sağlamış olursunuz. Petekler ısınmıyor ise yapılacak şeyler basit ve maliyeti düşük uygulamalardır.

Benzer Gönderiler: