Petek Temizliği 521 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petekler neden ısınmaz durumu peteklerin altlarında çamur birikmesi halinde peteklerin alt tarafı ısınmaz. Peteklerin altı soğuk ise peteklerde tıkanıklık olup peteklerde hava olması durumu söz konusu olmayabilir.

Peteklerin ısınmaması üst taraflar için söz konusu ise peteklerden hava alma işini yapın. Kombi petekleri ısıtmıyor ne yapmalı, merkezi sistemde petekler neden ısınmaz gibi farklı konularda bizi arayıp bilgi almanız faydanıza olacaktır. Buna benzer, peteklerin havası nasıl alınır, kombiye uzak petekler ısınmıyor gibi sorularda da lütfen bizi arayıp sorun.

Kombinin çalışmasında herhangi bir sorun olmadığında “Petekler neden ısınmaz diye merak edebilirsiniz. Zamanında kombi bakımı yapılmasına rağmen, kombinin çalışması da normal ise petekleri kontrol ettiğinizde ısınmadığını görebilirsiniz. Böyle bir durumda petek bakımını ilaç ve cihazla yaptırarak kış ortasında soğukta kalmayın.

Peteklerin ısınmamasında kalorifer petek bakımlarının ihmal edilmesinin payı büyüktür. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise peteklerin ısınmasında tıkanıklık etkeni çok fazla paya sahiptir. Kalorifer petekleri ısınmadığında, peteklerin altı sıcak üstü soğuk olur. Bu durumda kombi petekleri ısıtmıyor demek çok isabetli olmaz.

Merkezi sistemde petekler neden ısınmaz, peteklerin altı ısınmıyor ve kombiye uzak petekler ısınmıyor gibi şikayetlere bağlı olarak kış ortasında soğukta kalan siz olursunuz.  Bazı petekler ısınmıyor ise havası alındığı halde ısınmayan petek var ise bir sorun var demektir. Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor olsa da aynı kombili sistemdeki petekte aynı. Kalorifer neden ısınmaz sorusunun cevabı bulunduğunda sorun ortadan kalkar. Yani ilaçlı cihazlı petek temizliği çözüm olacaktır.

Kombi Çalıştığı Halde Petekler Neden Isınmaz | Kalorifer peteği neden ısınmaz?

Petek tıkanıklıkları ile ortaya, kalorifer peteği neden ısınmıyor,  peteklerin yarıdan aşağısı neden soğuk, veya son petek neden ısınmaz gibi sorular ortaya çıkar. Petekler ısınmıyor ise bunun başlıca nedeni petek kanallarının kirlenmiş olmalarıdır. Peteklerin içinde kombinin ısıttığı su dolaşır. Boruların ve peteklerin içinde su hızlı dolaşmadığı için petekler ısınmaz.  Eğer petek kanallarında tıkanma varsa suyu sirkülasyonu engellenir. Bu yüzden petekler ısınmaz ve ortam istediğiniz sıcaklıkta olmaz. Petekler neden ısınmaz, bunun yanıtı peteklerin zamanında temizlenmemiş olmasıdır. Suyun kireçlenme etkisi, içinde bulunan tortuların, çamurun peteklerin altında birikmeye başlaması peteklerin ısınmasına engel olur. Bu nedenle kombi çalışsa da petekler ısınmaz.

Kalorifer tesisatı ve petek kirliliği peteklerdeki ısı veriminin düşmesinde büyük rol oynar. Daha önceden ısındığınız halde sonradan petekler kendini bile ısıtmaz bir hale geldiyse petekler tıkanmış demektir. Eğer peteklerin ilk montajından bu yana hiç ısınamadık diyorsanız bu durumda, ya tesisatta hata vardır ya da kombi yetersizdir. Bu ayırımı iyi yapmak gereklidir. Bütün bunların yanında petekleri her yıl temizletmek gereklidir. İllaki bir arıza oluşmasına gerek yoktur. Petekler kış ortasında ısıtmamaya başladığında daha büyük sıkıntılar bizi bekliyor olacaktır.

Petekler Neden ısınmaz? | Bizim Tesisatçımız

Petekler Neden ısınmaz? | Bizim Tesisatçımız

Petekler Neden ısıtmaz, Çözümü Var mıdır?

Isınmayan peteklerin tek çözüm yolu petek temizliği yaptırmaktır. Önce petekler neden ısınmaz bunu belirlemeli, daha sonra petekleri temizleterek bu sorunu aşmalıyız. Petek temizleme kalorifer tesisatının kullanımının yaygınlaşmasıyla daha fazla gündeme gelmektedir. Bunun nedeni ortalama iki yılda bir petekler temizlenmediğinde ısınma sorunu yaşanmasıdır. Zamanında temizlenmeyen peteklerde tıkanıklık oluştuğundan kombi çalışmasına rağmen petekler ısınmaz.

Petekler neden ısınmaz ki diye çözüm aradığınız bu sorunun temelinde kalorifer tesisat ve petek bakımlarının yapılmayışı yatar. Sıcak su sürekli peteklerde dolaşmakta soğuyan su tekrar kombiye giriş yapıp ısındıktan sonra tekrar peteğe gönderilmektedir. Hal böyle iken ısıtmayan peteklerin nedeni tabi ki tıkalı petek kanallarıdır. Tıkalı olan petek kanallarıdır. Tıkalı olan petek kanalları ilaç ve cihazla açılır ise sıcak su dolaşımı peteğin bütün kanallarında gerçekleşecektir. Böylelikle peteklerin altı soğuk üstü ılık sorunu ortadan kalkacaktır.

Petekler Neden ısınmaz başlığı altında ele aldığımız yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: