Petek Temizliği 715 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır için kısa ve özet aşağıda adım adım sizlerle paylaşmak isterim. Genel olarak, kombiye en yakın petek alt vanasını kısarak, petek vanası reglaj ayarı yapılmaya başlanır.  Kalorifer peteği alt vana kapatılır ise bu reglaj ayarı olmaz yani alt vana tamamen kapatılmayacak ancak kapamaya yakın derecede kısabilirsiniz. Hangi peteği derseniz kombiye en yakın peteğin alt vanasını kısmaktan bahsediyoruz. Merak edilen başlıklardan, reglaj ayarı nedir, sağlıklı reglaj ayarı nasıl yapılır soruları da zaten burada net cevap bulmaktadır.

  • Peteklerin üst vanalarını kapatın.
  • En az ısınan peteğin alt vanasını tam açın
  • Çok ısınana peteğin alt vanasını çok az açın.
  • Kombi petek vanalarından yapılan ısı denge ayarı için çok ısınan petekten az ısınan peteğe doğru vanaları açma derecesi artsın. Yani az ısınan peteğin alt vanasını tam açarak çok ısınan peteğe doğru alt vanayı kısarak denge sağlayın.
  • Reglaj ayarı yaparken bütün peteklerin üst vanaları açık olsun.
  • Reglaj ayarı alt vanalardan yapıldığını unutmayın.

Reglaj ayarı hangi vanadan yapılır, neden reglaj ayarı gerekli ve sağlıklı reglaj ayarı nasıl yapılır sorularının cevaplarını yukarıda bulunabilir.

Evinizde her odanın aynı sıcaklıkta ısınmasını sağlamak veya en uzaktaki peteğinde ısınma performansını artırmak için yapılan ayardır. Bu açıdan peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır bunu bilmenizde yarar vardır. Kombiye en yakın olan peteğin sıcaklığı ile en uzak peteğin sıcaklığı bu ayar yapılarak eşitlenmeye çalışılır. Kombi petek vanalarının kombiye uzaklığına göre vananın az veya çok açılması ile yapılan bir ayardır.

Petek vanaları nasıl ayarlanır, radyatör musluğu ne tarafa açılır ve petek vanaları nasıl ayarlanır sorularının doğru cevap bulması önemlidir. Reglaj ayarı nasıl yapılır ve reglaj ayarı için önce neyi nasıl ne şekilde yapacağını bilmek önemlidir.

Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır ve Reglaj Ayarı Hangi Vanadan Yapılır?

Petek vana ayarı da denebilir, petek alt vana ayarı ve kombi petek ısı ayarı da denilse yanlış olmaz. Kışın evinizin homojen şekilde ısınmasını sağlayabilmek için peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır bilgisi ısınmanızda önemli bir etkendir. Reglaj ayarı kavramı, petek vanalarından yapılan ayarlama ile en uzak petek ile kombiye en yakın peteğin aynı şekilde ısınması amaçlanır. Kısaca peteklerde ısı ayarı yapmak desek yanlış olmayacaktır. Bunun yapılması her odanın aynı şekilde kombiyi ayarladığınız ısı oranında ısınması demektir. Bu ayarı yapmayı ihmal etmemenizi öneririz.

Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır, bu oldukça kolay bir işlemdir. Peteklerin yanında alt kısımda bulunan çıkış yönü olan vanadan bu ayar yapılır. Kombiye en yakında bulunan peteğin vanasını en kısığa getirmeli, kombiye en uzak noktada bulunan peteklerin vanasını da açmalısınız. Bu şekilde kombinin ısıttığı sıcak su en uzak peteğe daha seri bir şekilde gidecek ve ısı kaybına uğramadan peteği aynı derecede ısıtabilecektir.

Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır | Uzmanlar Tesisat

Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır | Uzmanlar Tesisat

  • Genelde kombiye en yakın petek en iyi ısınan petek olup, ilk önce bu peteğin alt tarafında bulunan vanayı olabildiğince kısın.
  • Sonra bir sonraki kombiye en yakın peteğin vanasını uzaklığına göre kısın. Bu işlem en uzak peteğe kadar bu şekilde devam edecektir.
  • En uzak peteğin ısınması büyük evlerde bu şekilde sağlanmaya çalışılır. Petek vana ısı ayarı yani petek reglaj ayarı evde sizin kolayca yapabileceği bir ayardır.

Petek Reglaj Ayarını  Evde Kendim Yapabilir miyim?

Bir petek çok sıcak diğer petek çok soğuk ise sıcak olanı kısın soğuk olanı açın.(alt vanalardan yapılacak)  Petek vanalarından yapılan petek reglaj ayarı nasıl yapılır, petek vanaları nasıl ayarlanır sorusu için sorusuna artık sizde rahatlıkla cevap verebilirsiniz. Her vatandaşın evde kolayca yapabileceği bu uygulama ile belki de uzun zamandır kombiye en uzak petek artık ısınmaya başlayacaktır.

Denemekte fayda olduğunu düşünerek sizin de bu denemeyi evde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Petekleri temizlettiniz, kombi bakımını yaptırınız ancak yine ısınamıyorsunuz, bu durumda durup düşünmek gereklidir.

Ters giden bir şeyler olduğu aşikardır. Ya kombi yetersiz, ya petek ölçüleri küçük, ya petek reglaj ayarı yapılmadı,  yada petek bakımı yaptırmadınız. Petek alt vana ayarı, petek vanası nasıl kapatılır, reglaj ayarı tasarruf sağlar mı, kalorifer peteği alt ve üst vana ne işe yarar şeklinde aratıp daha detay bilgi edinilebilir. Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: