Petek Temizliği 947 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde kirlenme varsa peteklerin altı çok soğuk diye şikâyet etmeye başlarsınız. Kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor veya peteklere sorun yok ama petek altları ısınmıyor. Çünkü peteklerde biriken atıklar alt kısmında yoğunlaşır. Peteklerin altında çamurlaşma ve tortular suyun ulaşmasına engel olur. Kalorifer peteklerinden birinin altı ısınmıyor ise hava vardır ya da kalorifer peteklerinin tamamında ısınma sorunu var ise tıkanıklık vardır. Peteklerin alt kısmı buz gibiyse, peteklere giden sıcak su tıkanıklık olduğunda peteklere ulaşamaz ve petek buz gibi olur.

Peteklerin altı ısınmıyor ya da peteklerin üst kısmı soğuk durumlarında sorunlar farklı olabilir. Peteklerin üstü sıcak altı soğuk ise peteklerde kirlenme vardır. Peteklerde biriken toru çamur kalıntıları peteğin kanallarını tıkar ve petekler ısınmaz. Bütün petekler ısınıyor yalnızca biri ısınmıyor ise hava oluşma ihtimali yüksek olsa da  kirlinmiş de olabilir. Peteklerin bazılarının alt kısmı ısınmıyor veya  peteklerde sorun yok ama ne yapsam alt tarafı ısınmadı durumu petek kirliliği ile açıklanabilir. Peteklerin altı çok soğuk ise kalorifer petekleri ilaçlı cihazlı temizlendiğinde sorun çözülecektir.

Peteklerin Altı Çok Soğuk Peteklerin Altı Neden ısınmaz?

Kombi tesisattaki suyu ayarladığınız gibi ısıtır ve peteklerde sıcak suyun sirkülasyon yapmasını sağlar. Peteklerde dolaşan sıcak su ortamı ısıtır. Ancak buna rağmen peteklerin alt kısmı çok soğuk kalıyorsa ve peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuk ise peteklerde kirlenme vardır. Peteklerin alt kısmında oluşan çamurlaşma, kireç tabakası ve diğer kalıntılar alt kısmın ısınmasına engel olur. Çünkü sıcak suyun sirkülasyonu engellenir. Tıkanan petek kanalları nedeniyle sıcak su peteklerde dolaşamaz. Dolaşamayan sıcak su petekleri ısıtamayacağından kombi daha fazla yakıt harcayarak ısınmayı gerçekleştirmeye çalışacaktır.

Merkezi sistemde peteklerin altı ısınmıyor veya merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor ise bu durumda merkezden kalorifer petek bakımları yapılmalıdır.

Peteklerin Alt Kısmı Buz Gibiyse Peteklerin Altı Çok Soğuk ise Nasıl Isınır?

Peteklerin üst kısmı soğuk ise peteğin ısınmamasının ana nedeni hava vardır olur. Radyatörlerin üstü sıcak altı soğuk ise petek kanalları tıkalıdır. Kalorifer peteği altı buz gibi peteklerin alt kısmı neden soğuktur veya son petek neden ısınmaz gibi bütün sorunların ile  çözümü petek temizliği değildir.

  • İşin temelinde tıkanan petek kanalları ve kalorifer tesisat boruları vardır. Tıkanan petek kanallarının açılması ve bakımı gereklidir.
  • Bazı durumlarda da alan büyük olduğu için kombi en uzak noktadaki peteği ısıtamaz. En uzak noktada kalan peteğin ısınması için daha güçlü kombi veya kombiye sirkülasyon pompası takılabilir.
  • Kombi bakımı, petek temizliği yaptırılmaz ise bu duruma daha da vahim olabilir.
Peteklerin Altı Çok Soğuk | Uzmanlar Tesisat

Peteklerin Altı Çok Soğuk | Uzmanlar Tesisat

Peteklerin temizlenmesi gerekiyorsa ısınma sorunu yaşamaya başlarsınız. Peteklerin alt kısmı çok soğuk olursa bu peteklerde birikmiş çamur gibi atıklar nedeniyle oluşur. Bu durumla karşılaşmadan petekleri düzenli olarak temizletmenizi öneririz. Petek temizliği kolay bir işlem olmasına rağmen ihmal edilmektedir. Makine ile kimyasallı petek temizliği sayesinde evinizde sıcak bir kış geçirebilirsiniz. Petek temizleme kimyasalı kireçleri, makine çamur ve tortuları temizleyerek petekleri yeni gibi yapar.

Peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuk ise petekler ısınmıyor ne yapmalıyım?

Petek altlarının çok soğuk olması, ısınmayana doğalgaz petekleri için en büyük sorundur. Peteğin altı soğuk üstü sıcak ise petek sıcak su dönüşümü tıkanıklığa dayalı olarak gerçekleşmediğinden  desek yanlış olmaz. Bu durumun tersi olur ise yani, petek üstleri soğuk alt taraflar sıcak ise peteklerde hava oluşumundan bahsedebiliriz. Eğer hava oluşumuna dayalı petek üstleri soğuk ise petek havasını kolaylıkla alabilirsiniz. Bunu için düz ağızlı tornavida ve bir bez olması yeterlidir.

Petek havasını almak için peteğin vana olamayan tarafta hava alma yerinden hava alınabilir. Hava alınırken tornavidayı yavaşça çevirin önce hava gelecek, sonra su gelmeye başlayacaktır. Su gelmeye başlayınca kapatabilirsiniz. Peteklerin Altı Çok Soğuk başlıklı yazımızı beğendiyseniz lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: