Petek Temizliği 567 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerin altı ısınmıyor ise peteklerin kirli olduğu ilk akla gelen durumdur. Kalorifer peteği ısınmıyor, peteklerin altı soğuk üstü sıcak ve peteklerin bazılarının alt kısmı ısınmıyor gibi farklı durumlar ortaya çıkar. Peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım diyorsanız petek altlarının ısınması için ilaçlı cihazlı kalorifer petek temizliği yaptırın. Altı ısınmayan petekler için ısınmayan doğalgaz peteği için reglaj ayarı etkisiz kalır. Peteğin altı ısınmıyorsa, ısınmayan petekten hava alma denenebilir ancak etkili olmaz. Merkezi sistemde peteğin altı ısınmıyor, peteklerin altı sıcak üstü soğuk gibi durumlarda bir şey yapılması gerektiği aşikardır.

Bir de petekler temizlendi ama ısınmıyor şikayeti vardır ki, bu durum işi bilmeyenlere sırf ucuz fiyat verdi diye petek temizliği yaptırılması kaynaklıdır. Önceden ısındığınız halde sonradan kalorifer peteği altı ısınmıyor, peteğin üstü ısınmıyor gibi durumlar  petek bakımı ile çözüme kavuşur. Petek temizliği sonrası petek reglaj ayarı da yapılarak en iyi performans almanız sağlanır. Zamanında temizlenmeyen peteklerde bu sorun her zaman yaşanabilir. Kısaca kirli petekler yüzünden bu sorunu yaşamanız kaçınılmazdır.

Neden Peteklerin Altı ısınmıyor?

Petekler kalorifer tesisatın içindeki suyun sirkülasyonu ile ortamı ısıtmaları için özel olarak üretilmiştir. Ancak zaman içinde suyun içinde bulunan tortular, atıklar peteklerin alt kısmında birikmeye başlar. Ayrıca suyun etkisiyle peteklerin içinde kireç tabakası oluşmaya başlar. Peteklerin altı ısınmıyor ise bunu petek havasına bağlamamak gerekir. Peteklerde hava olursa peteklerin üst kısmı ısınmaz. Alt kısmı ısınmıyor ise petekler kirlenmiş demektir.

Peteklerin alt kısımlarında çöküp kalan kirli tabaka petek kanalarını tıkadığı için sıcak su, peteğin bütün kanallarında dolaşımda bulunmaz. Bu durumda peteğin üstleri ılık altları soğuk olacaktır. Tıkalı olan petek kanalları açılmadıkça petek altları ısınmaz.

Peteklerin Altı ısınmıyor ise Sorun Nasıl Çözülür?

Petek ısı sorunu genel olarak hava sorunu varmış gibi algılanarak petek havaları alınıp peteklerin ısıtıp ısıtmayacağı kontrol edilir. Oysa gözden kaçan yada bilinmeyen bir durum var. Peteklerin ısıtmaması acaba evde bulunan hiç bir petek mi ısıtmıyor. Yoksa bütün petekler ısıtıyor sadece bir petek mi ısıtmıyor. Diğer bir durumda peteğin altları ısınmaz üstleri ısıtır tarzı veya tam dersi durumlarda arıza nedir? Sırası ile tek tek ele alıp doğrusu ne ise onu yazalım.

Peteklerin Altı ısınmıyor - Petekler ısıtmıyor

Peteklerin Altı ısınmıyor

  • Evde hiç bir petek ısıtmıyor: Bu durumda daha önce ısıtan petekler mevcut durumda ısıtmıyor ise petek kanalları tamamen tıkandığı için petek  temizliği gereklidir.
  • Evde bir petek ısıtmıyor diğerleri gayet iyi ısıtıyor: Bu durumda ısınmayan petek girişinde tıkanıklık oluşmuş olabilir veya petek üst vanasını açtığınızı zannedersiniz oysaki vana bozuktur.
  • Evde peteklerin altı soğuk ise bu durumda petek kanalları tıkandığı için sıcak su dolaşımda bulunamaz ve peteklerde ısıtmaz.
  • Peteklerin üstü soğuk ise bu durumda peteklerde hava oluşmuştur. Petek havaları alınarak sorun giderilebilir.

Peteklerin altı ısınmıyor ise petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petek temizliği ortalama iki yılda bir yaptırılırsa böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Petek temizliğinde kullanılan özel kimyasal ve petek temizleme makinesi petekleri yerinde temizlemeye yardımcı olur. Banyo peteğine bağlanan petek temizleme makinesi tesisat içinde kimyasal kireç tabakalarını temizlerken, içeride biriken atık maddeleri, tortuları  dışarıya çıkarır. Petekleri temizlendikten sonra sorununuz da ortadan kalkar, daha kaliteli ısınırsınız.

Benzer Gönderiler: