Petek Temizliği 4720 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kış gelmeden peteklerin kirli suyu boşaltılsa petekler ısınır mı diye düşünenler olabilir. Ancak bütün bir yıl peteklerde kalan suyun boşaltılması yeni suyun doldurulması peteklerin ısınması için yeterli olmaz. Petek temizliği ve radyatör temizliği yapılırken tıkanıklığın giderilip peteklerin ısıyı yayması hedeflenir. Oysa peteklerin içindeki siyah su boşaltılarak bu ağlanamaz. İlaçlı cihazlı kalorifer petekleri temizlenir ise bu sağlanabilir. Evde peteklerin kirli suyunu boşaltmak veya peteklerde hava var mı sorusuna yanıt bulmak kolaydır.

Kalorifer petek vanası kapatma, petek tahliye musluğu nedir veya petekleri kendim nasıl temizlerim ya da petek temizliği neden yapılmalı gibi soruları profesyonel tesisatçılara sorun. Kombi kalorifer petek tesisatı hakkında her şeyi bilmek zor olsa da temel şeyler bilinir. Mesela, kalorifer peteklerinin temizliği, makineli ilaçlı petek temizliği yöntemi ile yapılması gerektiği bilinir.

Radyatörlerdeki suyu boşaltıp yeniden su doldurmak, doğalgaz petekleri neden ısınmaz veya bu uygulama buna çözüm olur mu? Kalorifer tesisat suyunu boşaltmak, petek temizliği olmadığından ısınma sorununa çözüm değildir.

Peteklerin Kirli Suyu Boşaltılsa Petekler ısınır mı, Petekler Temizlenmiş Olur mu?

Peteklerdeki kirli suyu boşaltmak, suyu yeniden doldurmak peteklerin ısınmasına yeterli değildir. Suyun peteklerde kaldığı sürece içindeki tortuların, çamurun peteklerin içinde birikmesi nedeniyle peteklerde ısınma sorunu yaşanacaktır. Bu peteklerin kirli suyunu boşaltınca petekler ısınır mı diye düşünen kişiler için açıklayıcı olacaktır. Petek temizliği yapılmadan peteklerin yeterince ısınması mümkün olmaz. Çünkü petek içlerinde birikmiş olan çamur kanallarda tıkanıklığa neden olmuştur. Bunlar temizlenmedikçe petekler ısınmaz.

Kapalı devre çalışan kalorifer tesisatı içerisinde hep aynı su sürekli dönmektedir. Kombi suyu ısıtır, peteklere gönderir giriş sıcaklığı yüksek olan su soğuyunca ısınmak için kombiye dönüş yapacaktır. Kombiye dönüş yapan soğumuş su yeniden ısıtılıp peteklere gönderilecektir. Bu devir daim sürekli tekrarlanacaktır.

Bu süreç içerisinde suda kireç, sistemdeki korozyon ve zamanla çamurlaşma sistemi tıkayacaktır. Siz peteklerin suyunu boşaltıp yeniden su doldurduğunuzda sade pis suyu boşaltmış olursunuz. Tabi yeniden sisteme temiz su doldurup petekleri temizlediğiniz zannedersiniz. Petek temizliği yapılırken su değişimi yapılmaz, petek kanal yüzeylerine yapışan, kanal diplerinde biriken kirli tabaka temizlenir. Bu da ilacın etkisi ve cihazın basınç değeri ile olur. Hal böyle iken sizce petek suyu boşanınca petekler temizlenir mi, elbette temizlenmez.

Peteklerin Kirli Suyu Boşaltılsa Petekler ısınır mı

Peteklerin Kirli Suyu Boşaltılsa Petekler ısınır mı

Petek tesisatında dolaşan kirli su boşaltıldığında ve yeniden su doldurulduğunda hava oluşacağı için petek havası nasıl alınır da bilinmelidir.

Peteklerin Kirli Suyu Boşaltılsa Petekler ısınır mı diye Ustaya Sorduk

Peteklerin kirli suyunu boşaltınca petekler ısınır mı diye merak edenlere mutlaka petek temizliği de yaptırmalarını önermekteyiz. Peteklerin bu durumda ısınabilmesi için içindeki kirlenmenin giderilmesi gerekir. Çamurlaşma, tortu, pas ve kirecin cihazla ilaçlı petek temizliği yapılarak temizlenmesi gerekir. Bu şekilde kış hazırlığınız tamamlanmış olur.

Yukarıda da anlattığımız üzere peteklerdeki pis suyu boşaltmak ile petek temizliği eş değer değildir. Petek kanallarında ve petek yüzeylerinde oluşan kirli kısımlar sıcak su sirkülasyonunu engeller. Önce bu engeli ortadan kaldırmak gerekir ki petekler ısıtsın. Bunu yapmak içinde petek temizleme cihazının basınç değeri ve petek temizleme kimyasalının etkisi gereklidir.

Peteklerin Kirli Suyu Boşaltılsa Petekler ısınır mı sorusuna sanırım sizde artık rahatlıkla cevap verebilirsiniz. Eğer yazımızı yararlı bulduysanız lütfen yazımızı beğenin veya paylaşın.

Benzer Gönderiler: