Petek Temizliği 1258 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk şikayeti kalorifer tesisatı ile ısınanlarda sıkça rastlanan sorunlardan biridir. Peteklerin üstü soğuk altı sıcak, peteklerin alt tarafı soğuk, peteğin ısınmamasının nedeni nedir diye hep merek edilegelmiştir. Peteğin üstü ısınıyor altı buz gibi havası alındığı halde ısınmayan petek için yapılması gereken petek temizleme uygulamasıdır.

Peteklerin üstü soğuk altı sıcak veya peteklerin alt taraflarının soğuk olması için petek reglaj ayarı mı yapılır? Peteklerin altı ısınmıyor ise bu duruma petek kanallarının tıkalı olması ile ilgilidir. Burada sorulacak soru peteğin havası nasıl alınır olmamalıdır. Benzer şekilde kombi peteklerin yarısı ısınmıyor yada reglaj ayarı hangi vanadan yapılır sorusu yerine petek tıkanıklığı nasıl giderilir olmalıdır.

Kaloriferin altı neden soğuk olur, peteklerin alt kısmı neden soğuktur veya kaloriferlerin altı ısınmıyor ise bu sorunla karşılaşmanın başlıca nedeni petek bakımının yapılmıyor olmasıdır. Peteklerin bazılarının altı kısmı ısınmıyor veya peteklerin sağ sol yarısı ısınmıyor gibi durumlar genelde petek kanallarının tıkanması ile ortaya çıkar.

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk

Neden Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk?

Peteklerin altı neden ısınmaz,  peteklerin altı soğuk üstü sıcak veya kalorifer peteklerin altı ısınmıyor gibi sorular cevap bulmalıdır. Kalorifer peteğin alt ısınmıyor, son petek neden ısınmaz gibi sorunlarda istenilen yani petek temizliği yaptırılır. Eğer petekler temizlendi ama ısınmıyor ise petek ters bağlantı sorunu olabilir. Bu tesisat yapım aşamasında yapılan bir hatadır.

  • Peteklerin üstü sıcak altı buz gibi oluyorsa bunun sebebi peteklerin kirli olmasıdır. Peteklerin içinde dolaşan suyun etkisiyle kireçlenme, tortu ve çamur kalıntılarına maruz kalan peteklerde ısınma sorunu yaşanır.
  • Çamur kalıntıları, atıklar, tortu peteklerin alt kısmında birikmeye başlar. Bu birikim arttıkça peteklerin alt kısmı ısınmaz ve buz gibi kalır.
  • Kombi çalıştığında peteklerin sadece üst kısımları ısınır. Bu yüzden hem ısınmadan randıman alamazsınız, hem de gereksiz yere yakıt sarfiyatınız olur.
  • Petekler ısıtmadığı gibi kombi sık sık arıza vermeye başlar ve ekonomik ömrü kısalır.
  • Peteklerde oluşan ısınma sorunu evin soğuk olmasına ve beraberinde hasta olmanıza neden olacağından petek bakımı yapılmalıdır.
  • Evde kombiye yakın petekler ısıtırken, kombiye en uzak peteğin altları buz gibi olur. Bu durumda evdeki odalar arasında ısı farklılıkları ortaya çıkar. Isı farklılıkları olunca bir odadan diğerine gidince üşüdüğünüzü hissedersiniz. Kombi derecesini yükseltmenize rağmen aynı sorun devam eder.

Son petek neden ısınmaz için en net şey en uzak peteğin en az ısındığı olup birde petek kanalları tıkalı ise ısı değer iyice düşer.

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk ise Ne Yapmalıyım?

Peteklerin üstü sıcak altı buz gibi ise bunu önlemenin bir yolu yok. Zaman içinde peteklerde çamur, tortu birikimi olacaktır. Peteklerin dibinde çamurlaşma ve tortular sıcak suyun sirkülasyonuna engel olacaktır. Ancak petek temizliği yaptırarak sorundan kurtulabilirsiniz. Petek temizleme belirli aralıklarla yapıldığı takdirde böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk Ne Yapmalıyım?

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk Ne Yapmalıyım?

Petek temizliğini de cihaz ve ilaç kullanarak petekleri yerlerinden sökmeden yapan tesisatçıya yaptırın. Eğer petekleri söküp temizlememiz gerekiyor diyen olur ise nedenini sorun. Eğer petekleri sökme nedenleri cihazlarının olmaması ise petekleri bu kişilere temizletmeyin. Petekleri sökme nedenleri biz bu uygulamanın daha sağlıklı olduğuna inanıyoruz denir ise yine yaptırmayın. Cihazları ve ilaçlı olan tesisatçı petek temizliğini cihazla yaptıktan sonra ısınmayan petek olur ise o zaman peteği sökmesine izin verin.

Çünkü, bazı peteklerin kanalları aşırı kirlendiğinde veya çok eski petek olduğunda cihazı direkt peteğe bağlayıp temizlemek çözüm olacaktır. Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: