Petek Temizliği 4210 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petekten akan siyah su aslında normal kabul edilen bir durumdur. Çünkü bu şekilde akan siyah su peteklerde her zaman olmalıdır. Fakat siyah suyun paslı, çamurlu olması normal değildir. Bu peteklerdeki kirlenmenin, tıkanıklık oluşmasının sinyalidir. Peteklerin içindeki siyah su petekler imal edildikten sonra içine var olan ince bir yapıya sahiptir. Denilir ki, peteklerden siyah su akması iyidir. Kombi petek tahliye musluğu açıldığında akan siyah su katılaşmış pas rengini almış ise bu iyi değildir.

Dolayısıyla peteklerden akan siyah suyun kaynağı kirlilik değil peteklerin imalat sonrası çürümeyi önlemek açısından var olan siyah sudur. Petekteki siyah su aktığında petekler ısınıyor ise endişe verici bir durum yoktur. Siyah su peteklere zararlı mıdır derseniz, çamurlaşma olmadıkça, korozyon olmadıkça zararı yoktur.

Kombi petek tesisatı içerisinde petek siyah su oluşumu değil de kahverengi çamurlu paslı su petek ve tesisat temizliği yapılması gerektiğine işarettir. Kalorifer tesisat temizliği için tesisata kimyasal katılır mı ve cihaz olmadan bu yapılan yeterli midir. Bu soruya verilecek yanıt elbette olumsuz olacaktır. Her temizlik radyatör temizliği değildir. Yapılması gerekli olan şey ilaçlı cihazla peteklerin yıkanmasıdır. Peki ama peteklerin yıkanması gerektiği nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız. Eğer peteklerde ısı problemleri başladıysa tıkanıklık ve kirlilik oluşmaya başlamış demektir.

Peteklerdeki siyah su yazın boşaltılır mı, petek ve tesisat temizliği, kombi ve petek tesisat temizliği için bu yeterli midir? Peteklerden su boşaltılması doğru değildir ki, su olmazsa petekler çürümeye başlar.

Petekten Akan Siyah Su Peteklerdeki Siyah Su Ne Anlama Gelir?

Peteklerin yıkanması gerektiği nasıl anlaşılır, petekten akan siyah su sizleri telaşlandırmamalıdır. Peteklerden çıkan siyah su, siyah suyun paslı olmaması halinde bu normal görülür. Ancak peteklerde oluşan kirlenme nedeniyle petek altlarında birikmiş çamurlaşma suyun siyah paslı renkte olmasına neden olacaktır. Kirlenen peteklerin alt boşaltma vanası açıldığında siyah paslı su akacaktır. Suyun rengi paslı olursa peteklerin kirlendiğini ve temizlenmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Peteklerden akan siyah su paslı şekilde akıyorsa bunu önlemek için petekleri temizletmeniz gerekir. Petek temizliğini iki yılda bir yaptırdığınız takdirde bu sorunla karşılaşmazsınız. Korozyon ve çamurlaşmanın etkisiyle ısı kalitesinin olumsuz şekilde etkilenmesini istemiyorsanız kombi petek bakımına gereken özeni göstermelisiniz. Kimyasallı makine ile yapılan petek temizliği sayesinde peteklerden akan siyah su sorununu da aşmış olursunuz.

Petekten Akan Siyah Su | Uzmanlar Tesisat

Petekten Akan Siyah Su | Uzmanlar Tesisat

  • Petekten akan siyah suyu görünce telaş etmeyin. Petek içerisinde olan siyah suyu boşaltıp yeni su doldurup 1 gün sonra suyu boşalttığınız da yine siyah suyun olduğunu göreceksiniz. Akan siyah su petek içerisinde olması normal karşılanan sudur.
  • Peteklerden akan siyah su değilde paslı, çamurlu su akar ise endişe edilecek durum vardır diyebiliriz. Akan çamurlu su, paslı su petek kanallarının tıkanmasında sıcak suyun petek kanallarında dolaşmasını engelleyen bir durumdur. Böylesi bir tabloda petek temizliği yaptırmak gerektiğini söyleyebiliriz.

Akan siyah suyun kaynağı kir değildir. Siyah suyu gören müşteri Eğer bunu bilmiyor ise peteklerin temizlenmesi gerektiğini düşünür.

Petek içindeki siyah su aktığında,  paslı su aktığında ne yapmalıyım?

Sistem içinde suda bulunan kirler, kirli su çamurlaşmış ise peteklerden sarı su gelmesi ya da siyah katı parçacıklar gelmesine neden olur. Siyah yağ koruyucu ile beraber gelen su eğer katılaşmamış çamurlaşmamış ise ısınmaya engel değildir.

Burada yapılması gereken şey akan su rengine göre peteklerin ısıtıp ısıtmadığına göre değişmektedir. Petekler neden kirlenir hususu zamana ve kullanıma göre petek kanallarında çamurlaşma ve kirlenme olduğu nettir.

  • Eğer peteklerden siyah su akıyor ise peteklerde ısınma sorunu yok ise bir şey yapmanıza gerek yoktur.
  • Eğer peteklerden siyah su akıyor ancak peteklerde ısınma sorunu var ise petek temizliği yaptırın.
  • Peteklerden çamurlu ve paslı su akıyor ise petek temizliği yaptırın ısıtıp ısıtmadığına bakılmasına gerek yoktur. Bu durum kalorifer tesisatının ve peteklerin kirlendiği anlamına gelir.

Petekten Akan Siyah Su normal bir durum olup petek içerisinde paslı ve çamurlu su olmamasına dikkat etmeniz gereklidir. Eğer işin içinden çıkamazsanız profesyonel tesisat firmamızdan yardım alabilirsiniz. Her temizlik petek temizliği değildir, peteklerin yıkanması ilaçlı cihazlı yapılmadığı takdirde çok sağlıklı sonuç vermeyecektir.

Peteklerdeki siyah su, petek içindeki siyah su aslında petekler üretildikten sonra bakım anlamında peteklerin içindeki yağlı sudur. Bu her zaman olan ve olması gereken bir şeydir.

Benzer Gönderiler: