Petek Temizliği 1395 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petekten hava alma işini gerekli kılan şey şu ki, peteklerde hava olursa ısınma sorunu yaşanacaktır. Peteklerde biriken hava olduğunda peteğin içinde hava olduğunda, peteğin üst tarafındaki hava alma purjöründen hava alınır ise sorun çözülür.

Bu peteklerde hava alma ne işe yarar diye merak edenler için aydınlatıcı bir bilgidir. Peteklerin havası alındığında ısınması kolaylaşacaktır. Peteklerde hava alma işleminde, kombi çalışırken petek havasını alma da bir sakınca yoktur. Merkezi sistem kalorifer hava alma işleminde de mantık aynıdır yani sistem çalışırken hava alınabilir.

Kalorifer peteği hava alma, petek havası alma, merkezi sistem kalorifer havası alma ya da  radyatör havası alma hepsi aynı şeyi ifade eder. Kafa karışıklığı olmaması anlamında bunu belirtmek istedir. Peteklerde oluşan havayı almak işlemi peteklerin üstü soğuk ise yapılmalıdır. Peteklerde oluşan havayı almak kolaydır, en etkili kalorifer peteği hava alma yöntemi ile evde hava alma işlemi yapabilirsiniz. Kalorifer havası alma, döküm petek hava alma işi petek hava alma purjör anahtarı  ile daha kolay olur. Diğer taraftan bunlarla uğraşmak istemezseniz, kalorifer peteği otomatik hava alma aparatı taktırabilirsiniz.

Kalorifer Petekten Hava Alma Kalorifer Peteğin Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer havası alma, kalorifer peteği otomatik hava alma aparatı, petek hava alma vanası diye bilinen aletlerle yapılır. Kalorifer havası alma, kalorifer radyatör havası alma hava boşaltma ve kalorifer peteği havasını alırken nelere dikkat etmelidir. Petek havası alacağım zaman kombi açık mı olmalı sorusu da yanıtlanmalıdır. Bu sorunun cevabı, kombi açıkta olabilir kapalı da olabilir.

Petek havası alınırken hangi vana kapatılır ve döküm petek hava alma işi merkezi sistem petek hava alma işi aynı mıdır? Hemen burada değinip geçelim. Peteklerden hava alınırken vanalar açık olmalıdır ve döküm petek veya merkez sistemdeki peteklerde hava alma işi aynıdır. Sadece döküm petek hava alma purjörü biraz farklı çıkabilir.

Petek havası nasıl alınır?

  • 1 Adet Düz Tornavida: Peteğin üst yan tarafında bulunan hava alma yerinde takarak sola doğru yavaşça çevirin. Önce hava gelecek, su gelinceye dek açık turun. Su gelmeye başladığında yavaşça kapatın.
  • 1 Adet Kap: Su geldiğinde etraf zarar görüp kirlenmesin diye bir kap bulundurulur.
  • 1 Adet Bez: Etrafa su falan damlar ise anında  silmeniz için, zira peteklerden akan su kirli sudur, leke bırakır.

Petekten Hava Alma İşlemi veya peteklerde hava alma ne işe yarar, bunu peteklerinde hava olan kişiler daha iyi anlayabilir. Petek havası varsa peteğin üst kısmı ısınmaz ve soğuk kalır. Çünkü hava nedeniyle peteğin üstündeki kanallarda sıcak su dolaşamaz. Bu nedenle peteğin havası alınmalıdır. Bu hemen herkesin yapabileceği bir işlemdir. Gerekirse tesisatçınıza danışarak peteklerin havasını sizler de alabilirsiniz.

Petekten Hava Alma | Uzmanlar Tesisat

Petekten Hava Alma | Uzmanlar Tesisat

Peteklerde hava olduğunu anlamanız için üst kısımlarına dokunmanız yeterli olacaktır. Eğer peteğin alt kısmı ısınmış, üst kısmı soğuk ise petekte hava olduğu anlaşılabilir. Peteklerde hava alma ne işe yarar, bunu anlamak için peteğin havasını almak gerekir. Peteğin yanında bulunan purjör tapasını saat yönünün tersine çevirerek su gelinceye kadar bekleyin. Daha sonra tapayı kapatın. Bunu düz tornavida ya da anahtara ile yapabilirsiniz. Daha sonra kombinin su basıncını kontrol ederek eksik olanını tamamladığınızda petek ısınmaya başlayacaktır.

Havlupan hava alma veya havlupan havası nasıl alınır için kalorifer peteği otomatik hava alma purjörü var ise hava almanızı gerektirecek durum ortaya çıkmayacaktır.

Petek Hava Alma Purjorü Yeri Yok Ne Yapacağım?

Peteklerde hava olduğunu fark edip buna bir çare olarak peteklerin havasını almaya karar verdiniz. Tam bu iş için hazırlıkları yaptınız peteğin yanına vardığınızda petek üstünde böyle bir aparat olmadığını fark ettiniz. Peki bu durumda ne yapılabilir. Böyle bir durumda peteklerden hava alma uygulamasını yapamazsınız. Bir tesisatçıya durumu anlatıp peteklere hava alabileceğiniz bu küçük parçaları takmasını isteyin. Bunları taktırmak ne çok zaman ister ne de çok para ister. Peteklerden hava alabilmek için kısa sürede uygun fiyatla taktırılabilir. Petekten Hava Alma uygulamasını sizde bu sayede yapabilirsiniz.

Benzer Gönderiler: