Petek Temizliği 1373 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kışın kalorifer tesisatı ile ısınanların en önemli sorunları ısınma problemleridir. Tıkalı petek ısıtır mı diye merak edenler şunu bilmelidir. Tıkalı peteklerin ısıtması söz konusu olmayıp önce tıkanıklığın giderilmesi gerekmektedir. Isıtmayan kaloriferin nedeni tıkalı kalorifer peteği olup ilaçlı cihazlı petek temizliği yapılmalıdır. Doğalgaz petek, kalorifer sistemleri bakımları yapılır ise sorun olamadan çalışır. Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz, peteklerin bazıları ısınmıyor veya  kalorifer peteklerinin altı soğuk gibi sorunların temelinde tıkanan petek kanalları vardır.

Diğer taraftan, yeni takılan petek ısınmıyor ise  petek ters bağlantı sorunu vardır. Tesisatla ilgili sorunlar her zaman vardır önemli olan profesyonelce nasıl çözüleceğidir. Kalorifer petekleri neden ısınmaz, petek tıkalı nasıl açabilirim gibi sorunlarda ilaçlı cihazlı çözüm en ideal çözümdür. Kalorifer peteği tıkandığında ısıtma sorunu olacağı zaten aşikardır.

Tıkalı Petek ısıtır mı – Petekler Neden Isıtmaz?

Petek vanaları ne tarafa açılıyor, tıkalı petek açma işi, petek ters bağlantı sorunu, petekler temizlendi ama ısıtmıyor. Kafanızda oluşan sorunlar için doğru cevabı uzman tesisatçıdan bulmanız olasıdır.  Doğru yerden hizmet almanız sorunun çözümünde en önemli adımdır.

  • Tıkalı petek kombinin ısıttığı suyun sirkülasyonunu sağlayamadığı için evinizi de ısıtmaz.
  • Tıkalı peteklerde sıcak su dolaşamadığı için peteklerin bazı yerleri ısınmadığından evinizde ısı kaybı meydana gelir. Özellikle peteklerin altında biriken ve tıkanmaya neden olan atıklar, çamurlaşma gibi etkenler, kireç tabakası peteklerin ısınmalarına engel olur.
  • Tıkalı olan peteklere kadar kombi sıcak suyu gönderir ancak sıcak suyu ev ortamını ısıtmak için kullanacak petek aktif olmadığı için ısınma sorunları ortaya çıkar. Bu açıdan kombi tek başına evi ısıtmada yeterli olmadığından kombi bakımı gibi petek bakımı da yaptırılmalıdır.
  • Tıkanma diye ifade ettiğimiz bu durum ortadan kalkmadan beklenilen ısı performansı sağlanamaz.

Tıkalı Petek Nasıl Isıtır?

Son petek neden ısıtmaz, havası alındığı halde ısınmayan petek veya peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz ve çözüm nasıl olmalıdır. Tıkalı peteğin ısıtmasını sağlamak için petek temizleme işlemi yapılmalıdır. Tıkalı petek ısıtır mı diye soran vatandaş bu hususu iyi bilmelidir. Peteklerin içinde biriken tortular, çamur kalıntıları bu temizlik sırasında petek temizleme makinesi ve kimyasal ile temizlenir. Bu şekilde tıkalı kanallar açılır ve peteklerdeki ısıtma sorunu giderilir. Tıkalı petekler sadece ısınma sorunu yaşamanıza değil yakıt sarfiyatınızın artmasına da neden olur.

Tıkanan petekler evde kendi çabamızla temizlenip verimli hale getirilemez. Bunun için hiç kimsenin evinde petek temizleme cihazı ve petek temizleme kimyasalı bulunmaz. Dolayısı ile petek tıkandığında, kalorifer tesisatı tıkandığında, kombi filtresi tıkandığında mutlaka petek temizleme servisi çağrılmalıdır.

Tıkalı petek ısıtır mı - Petekler neden ısıtmaz?

Tıkalı petek ısıtır mı

Petek temizliği yapılıp kombi bakımı gerekli ise kombi bakımı da yaptırılmalıdır. Kalorifer petekleri, kalorifer tesisatı ve kombi tek bir parça gibi düşülür ise durum daha net anlaşılacaktır. Çünkü, kombide oluşacak bir arıza direkt ısınmanızı kesintiye uğratacaktır. Kalorifer tesisatında oluşacak tıkanıklık kombi ne kadar iyi çalışır ise çalışsın sıcaklık yüksek olmayacaktır. Peteklerde bir tıkanıklık olması durumunda yine aynı şekilde istenilen derecede sıcaklık oluşmayacaktır. Bu açıdan petek temizliği yaptırıp, tıkalı petekleri temizlettiğinizde kombi de kontrol ettirilmelidir. Sonuç, kalorifer peteği tıkandığında, tıkalı kalorifer borusu açma ve petek kanallarını açma elbette profesyonel uygulama ile olur.

Benzer Gönderiler: