Petek Temizliği 1447 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Yerden ısıtma tesisatı hava yaparsa Yerden ısıtma Tesisatının Havası Nasıl Alınır bilmekte yarar vardır. Yerden ısıtma tesisatının hava yapması çok sık görülmez. Ancak ısınma sorunu yaşamamak için havanın nasıl alınacağının bilinmesi de gerekir. Yerden ısıtma tesisatının havasını almak radyatör petek havasını almaktan farklıdır diyemeyiz. Isıtma tesisat içinde oluşan hava sıcak su sirkülasyonunu olumsuz etkiler bu açıdan yerden ısınma havası almaya başlamak gereklidir. Havası alınan yerden ısıtma sistemlerinde yerden ısıtma su sıcaklığı daha yüksek derecede olur.

  • Yerden ısıtma tesisatın havasını almak kalorifer petekten hava almaya benzer. Farkı,  yerden ısıtma havası almak için genelde kollektörden hava alma işlemi yapılır.
  • Yerden ısıtma sistem havasını alma işleminde biraz fazla su boşaltmanız gerekecektir. Önce hava gelecek ardından su gelecektir. İşte su gelmeye başlandığı andan itibaren biraz fazla su alınmalıdır.(1 Kova)

Tesisattaki suyu boşaltıp yeni su eklediğinizde hava oluşabilir. Yerden ısıtma havası almak radyatör petek hava almaya benzer. Yerden ısıtma problemleri, yerden ısıtma kollektör ayarı ve yerden ısıtma havası alma konularında Uzmanlar Tesisatı arayıp yardım alabilirsiniz.

Yerden ısıtma Tesisatının Havası Nasıl Alınır –  Yerden ısıtma Sistemi Havası Nasıl Alınır?

Belirttiğimiz gibi yerden ısıtma tesisatının hava yapması pek sık olmaz. Ancak tesisatın suyu tamamen boşaltılır ve yeniden su verilirse hava yapma olasılığı vardır. Ayrıca tesisatın içinde çamurlaşma fazla olduğunda da hava sorunu yaşanabilir. Bu durumda yerden ısıtma tesisatının havası nasıl alınır bunun bilinmesi gerekir. Yerden ısıtma sisteminin havasını alma, yerden ısıtma tesisat temizliği ve tesisat havasının alma tek başınıza yapabileceğiniz işlemdir.

Yerden ısıtma Tesisatının Havası Nasıl Alınır | Uzmanlar Tesisat

Yerden ısıtma Tesisatının Havası Nasıl Alınır | Uzmanlar Tesisat

Yeden ısıtma tesisatı hava yaparsa ısınma sorununu gidermek için bağlantının tepesindeki vidayı saat yönünün tersine çevirmeniz yeterlidir. Vida yerinden su gelinceye kadar bekledikten sonra vidayı sıkarak kapatın. Vidayı paslanma nedeniyle açmakta zorlanırsanız dikkatli bir şekilde açmaya çalışın. Sıkça hava sorunu yaşanıyorsa kolektörlerde tapanın olduğu yere hava purjör taktırılabilir. Yerden ısıtma tesisatının havası nasıl alınır diye merak edenler detay bilgi için tesisatçısına da danışabilir. Yerden ısıtma kollektör ayarı, kollektör hava alma aracı kolay hava alma açısından önemlidir.

Alttan ısıtma Tesisatı Hava Alma | Uzmanlar Tesisat

Alttan ısıtma Tesisatı Hava Alma | Uzmanlar Tesisat

  • Yerden ısıtma tesisatında hava çok sık olmasa da eğer hava birikir ise bu birikme kollektörde olacaktır.
  • Kollektörde biriken havayı almak için yanınızda ucu düz tornavida ve bez ve kap bulunması gereklidir. Hava alama aşamasında kollektörden direkt su gelir ise etrafa batabilir. Sistemden çıkan su kirli ve paslı olabileceği için kalıcı izler lekeler bırakabilir.
  • Kollektörlerden hava alam işlemi peteklerden hava alam işlemine benzer. O yüzden zor bir işlem olmayıp kollektör üzerinde bulunan hava alam yeri çıkıntılı vida şeklindedir. Buradan tornavida ile hava alma işlemini yapabilirsiniz
  • Tornavidayı buraya takarak saat yönünün tersine yani sola doğru yavaşça çevirin.İlk hava sesli bir şekilde çıkacak hava bitince de su gelmeye başlayacaktır. Su gelmeye başlayınca çok az su alabilirsiniz su içerisinde olan kabarcıklar da havanın habercisidir.
  • Yerden ısıtma tesisatında biriken havayı tam olarak aldığınızdan emin olunca yavaşça ters yöne kapatın. Bu uygulama yapılırken sistemden su eksileceğinden ekilen suyu da ilave etmeyi unutmayın.

Yerden ısıtma sisteminde petek bulunmaz, yerden ısıtma sisteminde biriken hava en kolay yerden ısıtma otomatik hava alma anahtarı var ise buradan atılır.  Kollektör havası nasıl alınır için umarım bir fikir edinmenize yardımcı olmuşuzdur.

Yerden ısıtma Tesisatının Sıcaklığı Neden Peteklere Göre Daha Azdır?

Isıtma tesisatında hava oluştuğunda, yerden ısıtma tesisat borularında hava oluşumunda yerden ısıtma kollektörden hava alma işlemi yapılabilir.

Yerden ısıtma tesisatı alttan ısıtma şeklinde tasarlandığı için insanların rahatsız olmamasına göre ısı ayarı tasarlanmıştır. Yerden ısıtma tesisatının sıcaklığı insan vücut ısısına göre uyumlu halde olduğundan aşırı sıcak olmaz. Zaten sistem gereği her odaya her birime kollektörden ayrı ayrı hat gider ve her hat diğerinden bağımsız çalışır. Homojen ısınma amaçlanmış olduğundan konforlu ve hacimsel anlamda da yer kaplamaz.

Yerden ısıtma mavi vana, yerden ısıtma kollektör hava alma tek yerden müdahale şansı verir ki, bu da büyük kolaylıktır. Yerden ısıtma Tesisatının Havası Nasıl Alınır başlıklı yazımızda umarım faydalı olmuşuzdur. Eğer faydalı olduğumuzu düşünüyorsanız lütfen beğenin veya yorum bırakın. Desteğiniz bizim daha iyilerini yazmak için enerjimiz motivasyonumuz olacaktır.

Benzer Gönderiler: