Petek Toz Temizliği 1075 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerden gelen yanık kokusu özellikle kışın petekleri ısınmak için yaktığımız zaman hissedilir. Kalorifer peteklerinden koku gelmesi ya da  peteklerden yanık kokusunun gelmesi, petek tozları yanınca petekten koku gelmesine neden olur.

Kalorifer peteklerden gelen yanık kokusu veya kaloriferlerden yanık kokusuna benzer koku kaynağı tozların yanması ile ortaya çıkar. Petekleri ilk çalıştırmada yanık kokusu geliyor çünkü, petek içlerinde biriken tozlar ilk sıcağı görünce yanar ve ortaya yanık kokusu çıkar. Evde kalorifer peteğinden gelen koku ile radyatörden yanık kokusunun gelmesi petekler yandığında oluşuyor ise  aynı şeydir. Kalorifer peteğinden gelen koku ve petek kokusu petekler ilk çalıştığında rahatsız edicidir.

Hissedilir derecede özellikle petekleri ilk ısındığı zaman yanan tozlara bağlı oluşan koku rahatlıkla hissedilir. Kalorifer peteklerinden gelen yanık kokusu, kaloriferden koku neden gelir, ilk çalıştırdığımda yanık kokusu geliyor  nasıl önlerim. Petek kokusunu gidermek için sağlıklı ısınma adına bu toz yumaklarından petekleri devreye almadan kurtulun.

Kalorifer Peteklerden Gelen Yanık Kokusu ve Nedeni?

Petekler neden koku yapar, peteklerden neden yanık kokusu gelir? Evde kalorifer peteğinden gelen yanık kokusu, tozdan kirlenen petekler ısındığında yanan tozlar bu yanık kokusuna neden olur. Kalorifer peteklerinde zamana dayalı biriken, kümeleşen toz yumakları kış ayında petekler ısındığında hareket edip ev ortamında soluduğumuz havaya karışır. Yine bu toz yumakları sıcaklığın etkisi ile yanarak koku yapar, perdelerde is yapar.

Peteklerin dışı tozlanmış ise petek aralarındaki ızgaralarda toz birikmiş ise kombiyi yakınca peteklerin ısınmasıyla birlikte yanık kokusu hissetmek hiç de zor değildir. Kalorifer peteklerinden gelen yanık kokusu peteklerde biriken tozların ısınmanın etkisiyle yanmasından kaynaklanır. Bunu başka sebeplere bağlamamalısınız. Petek iç temizliği yaptırmış olabilirsiniz, ancak evdeki hijyeni sağlamak için petek dış temizliği de ihmal edilmemelidir.

Peteklerden Gelen Yanık Kokusu | Uzmanlar Tesisat

Peteklerden Gelen Yanık Kokusu | Uzmanlar Tesisat

Petek iç tarafında ızgara aralarında kümelenen tozları görmek için eğilip petek içlerine doğru bakmalısınız. Hatta bir fener yardımı ile tozların ne kadar çok olduğunu görmek daha kolay ve isabetli olacaktır. Emin olun sizde bu kadar tozu petek içlerinde görünce şaşıracaksınız.

Kalorifer peteklerden gelen yanık kokusu nasıl önlenir?

Kalorifer peteklerinden gelen yanık kokusu için alınacak önlemlerin başında petek dış temizliğinin yapılması gelir. Çünkü peteklerin tozlanmasına engel olamazsınız. Ancak peteklerin tozunu temizletebilirsiniz. Bu sadece peteklerden gelen yanık kokusunu önlemez. Aynı zamanda evinizde hijyen bir ortamın oluşturulmasını da sağlar. Temiz bir ortamda nefes almak sağlığınıza da olumlu yansır. Bu nedenlerle kalorifer peteklerinin ızgaralarında biriken tozları temizletmeyi ihmal etmemelisiniz.

  • Petek toz temizleme makinesi kuru buhar üreterek peteklerde biriken toz yumaklarının ön temizliğini yapar.
  • Sonraki aşamada sulu buhar üreterek kalan kısım tam olarak temizlenir.
  • Petek toz temizleme makinesi yüksek basınçlı kuru buhar ve su ile çalışan fonsksiyonel cihaz olmalıdır.
  • Eğer petek toz temizleme cihazının basıncı yetersiz olur ise yapılacak temizlik istenilen düzeyde olmaz.

Peteklerde biriken tozların temizlenmesi için servisimizden destek alabilir ve yıllık periyodik bakımları için bizden yardım alabilirsiniz. Bu sayede radyatörden yanık kokusu, peteklerden gelen yanık kokusu almazsınız.

Benzer Gönderiler: