Tesisatçı 188 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Bozuk su sayacı, her zamankinden farklı çalışan ya çok hızlı dönen ya da hiç kıpırdamayan bir su saati anlamına gelir. Su sayacının bozuk olduğunu anlamak için illa uzman olmaya gerek yoktur. Su sayacının bozuk olup olmadığını anlamak için sayaca baktığınızsa bozuk olan su sayaçlarının su açık olduğu halde dönmediğini ya da aşırı hızlı döndüğünü görürsünüz. Su saati dönmüyor, su sayacı bozuksa ne yapmalı için oturduğunuz yerde su hizmetini hangi kuruluş sağlıyor ise oradan bu anlamda hizmet almak gereklidir.

  • Su sayacının görevi tesisatta kullanılan suyun miktarını ölçmektir. Tesisata giren suyun ne kadar olduğu su sayacı tarafından belirlenir. Suyun akış hızından faydalanarak çalışan bir prensibe sahiptir.
  • Su sayacının içinde bulunan pervaneyi sayaca giren su çevirmeye başlar. Sayacın dişli mekanizması da suyun debisini belirler. Bunlar suyun ücretlendirilmesi ve fatura edilmesi konusunda sular idaresine bilgi oluşturur.

Bozuk Su Sayacı Nasıl Anlaşılır?

  • Su sayacına baktığınızda su saati hızlı dönüyor ise veya su işlettiğiniz halde hiç dönmüyorsa su sayacı bozulmuş olabilir.
Bozuk Su Sayacı | Uzmanlar Tesisat

Bozuk Su Sayacı | Uzmanlar Tesisat

  • Su sayacının içindeki parça aşırı yüksek basınçta zarar görebilir ya da demir tesisatlar da borudan kopan parçacıklar su saatinin mekanizmasına zarar verebilir.
  • Su kaçağı var ise su sayacı su tüketimi olmadığı halde anormal bir şekilde döner. Bu durumda mutlaka bir tesisatçıdan yardım alarak su kaçak tespiti ve tamirini yaptırmalısınız.

Su sayacının görevi nedir? Su sayacının yanındaki vanalar ne işe yarar?

  • Su tesisatının kullanımına, su sayacından itibaren başlanır.
  • Su sayacın tesisata monte edilmesi bir tesisatçı tarafından yapılmalıdır. Montaj sırasında su sayacının girişine ve çıkış kısmına birer vana takılır. Bunlar tesisatta suyu kesmeniz için acil durumlarda size yardımcı olur. Suyun ana vanadan kesilmesini sağlayarak ev içerisinde ani su patlaması olur ise buradan ana vanadan su kesilir.

Bozuk su sayacı bir sorun olduğu gibi bozuk su vanası da en az onun kadar sorun oluşturur.

Su sayacına filtre neden takılmalıdır? Su sayacı montajı nereye yapılmalıdır?

  • Su sayacının giriş kısmına yani suyun sayaca girdiği yere de filtre konulması su tesisatına pislik gitmesini engellemekte ve tıkanıklığı önlemektedir. Böylece suyla birlikte gelecek atıklar, pislikler filtre yardımıyla tutulmuş olur. Filtrenin belirli zamanlarda tesisatçı tarafından temizlenmesi de önemlidir.
  • Su sayacı okunması en kolay yere monte edilmelidir. Böylece yetkililerin sayacı daha kolay okuması sağlanır ve su faturası belirlenir. Bu sadece kullanılan suyun belirlenmesini değil, aynı zamanda herhangi bir arızada su sayacına müdahele edilmesini de kolaylaştırır. Bozuk Su Sayacı yerinden sökülüp yenisi takılacağı zaman işlem daha kolay yapılacak ve tesisatçının alacağı ücrette daha uygun olacaktır.

Benzer Gönderiler: