Tesisatçı 6293 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi sistem ısıtma ne zaman yanar veya merkezi sistem ne zaman çalışır sorusu çok sorulan ancak net cevap alınamayan bir sorudur. Binada merkezi sistem var ise apartman yöneticiliği yapan kişiler de bilir ki merkezi sistemi açmanın net bir tarihi yoktur. Bu durum da merkezi sistem kalorifer yakma keyfi bir hal alıp yöneticiye bağlı bir hal alır. Bu durumda bireysel ilişkiler bile devreye girer eğer sizin daireniz çok soğuk oluyor ise yani kuzey cephe ise ve yönetici ile aranız iyi değil ise sorun çıkabilir. Bu keyfiyetle hareket eden yönetici merkezi sistemin yakılmasını geciktirir.

Merkezi sistem ısıtma ne zaman yanar ve kaloriferler ne zaman yanar?

Yukarıda yazmış olduğum bilgiler gerçek hayatta bire bir yaşanan olaylardan alınmış çözümü olmayan bir yola çıkmışsınız gibi gelse de çözüm yolu elbette var.

Önce sürecin nasıl işlediğini, merkezi ısıtma sisteminin ne zaman yanması gerektiğini, merkezi sitemin ne zaman kapatılması gerektiğini belirleyen mercilerin varlığını bilmenizi isterim.

Valilik Çevre İl müdürlüğü, Valiliğe bağlı Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile sıcaklık şartlarına bağlı merkezi sitemi yakma saatlerine kadar karar alınır. Merkezi sistem hangi tarihler arası yakılır genel kabul ve alınan kararlar 15 Kasım – 15 Nisan arasıdır. Kaloriferlerin hangi saatlerde yakılacağı kararı ise insanların biyolojik uyku saatlerine göre enerji tasarrufuna dayanır. Biyolojik uyku saatleri ele alınarak 22:00 – 06:00 arası kaloriferler kapatılması evde yaşlı ve çocuk olan ailelerde mağduriyetleri ortaya çıkarmaktadır. Bu açıdan merkezi sistem binalarda bu saatlerde de sistemin aktif olmasının tüm bina sakinleri için doğru karar olacağı kanaatindeyim. Diğer taraftan bu sistemde termostatik vana kullanıldığı için aşırı sıcak olması durumunda vana düşük ayara alınabilir.

Merkezi sistem kalorifer yakma yönetmeliği içerisinde apartmanda kalorifer ne zaman yakılır hususu net bir tarihe bağlı olsa ve bu durumun iller bazlı olmasının daha iyi olacağı düşüncesindeyim. Yönetmelikte 20 Kasımda kazanlar yakılır merkezi sistem aktif edilir maddesi olsa ve kış 1 Ekimde kendini gösterse bu durumda erken yakılır mı?  Bazı durumlarda yani sıcaklık 15 derece ve altına düşmesi durumunda İl Valiliği toplanabilir. Merkezi sistemin yakılması ile ilgili çeşitli yönetmelikler çıkarıp karara bağlayabilir.

Merkezi sistem ısıtma ne zaman yanar | Uzmanlar Tesisat

Merkezi sistem ısıtma ne zaman yanar | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma sistemi eskiden beri var olan bu güne dek gelen katı yakıtlarla da yanan bir sistemdir. Merkezi kazanların aktif edilmesini belli durumlar belirler desek yanlış olmaz. İklimsel şartlar, binaların izolasyan durumu, binaların konumları aslında merkezi sistem ısıtma ne zaman yanar sorusunun da cevabı olmuştur. Yani kendi içinde bulunulan durumlar göz önüne alınmalıdır. Merkezi ısıtma sisteminde sistemin aktif edilmesi veya kapatılması çoğu zaman karara bağlanamayan bir sorundur. Mersinde bulunan bir binadaki merkezi sistem kazan ile Erzurum’da bulunan Merkezi sistem kazan aynı anda mı yakılır?

Merkezi Sistem Kalorifer Petekleri Isınmıyor

Merkezi sistemde kalorifer petekleri ısınmıyor ise bu durum binada çoğu dairede var ise petek kanalları tıkanmıştır. Ana hat boruları kirlenmiş ve kazan dairesi bakımı vakti gelmiştir. Merkezi sistem kazan bakımı, filtre bakımı ve pompa bakımı yapılmaz ise sorun daha da büyür. Kazanda ki yanma odası aşırı kirli ise ateşin yanma odasında metal yüzeye temas etmesi daha da zor olacak ve ısınma daha geç olacaktır. Bu da sıcak suyun daha geç elde edilmesi demektir. Bunun yanında sıcak suyun katlara basacak pompalar görevini yapmıyor ise zaten ısınma sorunu normaldir. Merkezi kazan dairesinden ilaçlı yapılacak ana kolon temizliği ve kalorifer petek temizliği ile ısınma sorunu çözülecektir. “Merkezi sistem ısıtma ne zaman yanar” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: