Tesisatçı 1003 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Evlerde kullanılan lavabolarda lavabo sifonu dediğimiz, kullandığımız suyun akıp gittiği lavabo hortumunu herkes bilir. Farklı yerlerde bulunan, Jakuzi, klozet sifonu, lavabo sifonu, duş sifonu gibi yerlerde hem su sızıntısı hem de tıkanıklık yaşanabilmektedir.

Lavabonun alt kısmında olan bu sifonda başta su akıntısı ve tıkanıklık  olmak üzere çeşitli sorunların çözümü için doğru çözüm noktaları bulmak gereklidir. Bazen lavabo sifonu eskidiği için, bazen contaları aşındığı için lavabo hortumu akıtır ve tıkanır.

Lavabo Sifon Modelleri

Körüklü lavabo sifonu:

Körüklü lavabo sifon montajı kolay ve uzatılıp kısaltılabilen sifon çeşididir. Bu tip lavabo sifonu kullanıyorsanız koku oluşmaması için “s” şekline getirerek boru içinde su kalmasını sağlayın.

Çift çıkışlı lavabo sifonu:

Çift çıkışlı lavabo sifon | Uzmanlar Tesisat

Bu tip lavabo sifon hem çamaşır makinesi gider hem de bulaşık makinesi gider için çıkışlar mevcuttur.

Filtreli lavabo sifonu:

Filtreli lavabo sifon | Uzmanlar Tesisat

Filtreli lavabo sifon | Uzmanlar Tesisat

Filtreli lavabo sifon pis kokuları önlemek için içinde özel karbon filtre sistemi vardır.

Aç kapa lavabo sifonu:

Aç kapa lavabo sifon | Uzmanlar Tesisat

Aç kapa lavabo sifon | Uzmanlar Tesisat

Bu sifon modelinde suyun gittiği kısımda bir başlık vardır buraya bastırdığınızda kapanır, tekrar bastırdığınızda açılır. Bu tip sifon modellerinde kokuyu önlemek anlamında avantajlı denebilir.

Plastik lavabo sifonu:

Bu lavabo sifon görsel olarak daha güzel görünür ve diğer sifon çeşitlerine göre daha uzun ömürlüdür.

Evye sifonu:

Evye yani mutfak sifonu anlamına gelir. Her tür model eviye sifonu olarak kullanılabilir.

Peki, tıkanan lavabo nasıl açılır, mutfak lavabosu nasıl açılır bunun için kırmadan makine ile uygulama yapılır. Bu açıdan sifon kısmında veya tesisatın farklı yerinde sorun yaşandığında endişe etmenize de gerek yoktur.

Mutfak Lavabo Sifonu veya Lavabo Sifonu Su Akıtır ise Nasıl Çözüme Kavuşur

Lavabo Sifonu | Uzmanlar Tesisat

Lavabo Sifonu | Uzmanlar Tesisat

Tahmin ediyoruz sizin de başınıza böyle bir sorun gelmiş olabilir. Lavabo sifon akıtıyor ise mutlaka bir tesisatçı çağırmanızı öneririz. Bunun öncesinde sizlerde sifonu kontrol edebilirsiniz. Öncelikle sifonun giderle ve lavaboyla bağlantı yerlerine bakın. Buralardaki contalarda sorun var mı, contalar yerinde mi, aşınma var mı diye kontrolünüzü yapın. Bunlarda sorun olursa, ustalar contaları değiştirerek sorununuzu giderebilirler.

Fakat bazen lavabo sifonu akıtıyor olursa, sifonda delinme, çatlak gibi problemler olabilir. Bu durumda lavabo sifonunun değiştirilmesi gerekir. Çağıracağınız ustalar bunu bilir ve yeni bir sifonla değiştirir. Lavabo sifonundan akıtıyor ise kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Aksi halde evdeki pis kokulara, sızıntılara katlanmak durumunda kalır, zorluk çekersiniz. Evdeki hijyen ve temizlik istemeseniz bile bozulur. Bazen fark edilmeyen ince sifon dibinden sızan su alt komşu için kabus olur. Sifon gidere takılırken adaptör conta takılmalıdır.

Benzer Gönderiler: