Tesisatçı 705 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi ısıtma ısı pay ölçer ile ortak ısınmanın ve ortak sıcak su kullanımının olduğu yerlerde adil fatura paylaşımı için vazgeçilmez ve zorunlu bir elektronik cihazdır. Isı pay ölçer ile hangi daire ne kadar enerji tüketmiş ise bu pay ölçerlerden okunarak faturalandırma yapılır. Merkezi sistem olan binalarda kimse haksızlığa uğramasın diye bu cihaz sisteme monte edilir. Genelde daire girişlerinde şaftların olduğu yerlerde kutular içerisinde her daireye ait bir cihaz ısı pay ölçer bulunur. Isı pay ölçer hakkında merak edilen soru gerçekten adaletli faturalandırma yapılıp yapılmadığıdır.

Merkezi ısıtmanın bulunduğu binalarda, her dairenin ısındığı kadar ödemesini sağlayan alet için binadaki bir kişin başvuruda bulunması yeterlidir. Yeni binalarda merkezi ısıtma olacak ise ısı pay ölçer zorunludur.(5627 sayılı enerji verimliği kanunu) takılmadığı takdirde cezası var mıdır bildiğimi kadarı ile kanunda böyle bir madde yok.

Merkezi ısıtma ısı pay ölçer Nedir?

Merkezi sistemde kazan dairesinde elde edilen sıcak su katlara, dairelere pompalar vasıtası ile gönderilir. Daire girişlerinde bulunan ısı pay ölçerler ile hangi dairede ne kadar ısı tüketimi olduğunu ölçer. Ölçüm ile daire girişinde bulunan ısı pay ölçerler aylık okunduğunda burada tüketim miktarı görülür. Tüketim miktarı her dairenin kullanımına göre değişir. Faturalandırma da enerji tüketim miktarına göre yapılır.

Merkezi ısıtma ısı pay ölçer | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma ısı pay ölçer | Uzmanlar Tesisat

Isı pay ölçer olmasaydı tüketilen aylık enerji tutarı daire sayısına bölünüp daire başı faturalandırma yapılmakta zorunda kalınacaktı. Kaldı ki bu durum büyük bir adaletsizliği de beraberinde getirecekti. Çünkü evde durmayan aileler olduğu gibi evden çıkmayan ailelerde var. Kalabalık olan var, kalabalık olmayan aileler var. Bütün bu adaletsiz faturalandırmanın önünü kesen ve enerji tüketim miktarına göre faturalandırmayı sağlayan ısı pay ölçerdir.

Merkezi ısıtma ısı pay ölçer nasıl çalışır?

Merkezi sistem denildiğinde akla gelen ısı pay ölçerler ısı tüketimini ölçer ve az ısı tüketen ile çok ısı tüketen ayrımını yapar. Daire girişinde bulunan sensör vanası geçen ısıyı ölçerek hesaplama ünitesine gönderir. Sistem gelen sıcak suyun debisine göre hareket eder ve tüketilen ısı yani sıcak suya göre döner ve bir ay sonra bir tüketim miktarı ortaya çıkar.

Evde olmayıp kullanım yapmayan ile sürekli evde olup kullanımda buluna kişiler arasındaki kullanım farkı da ortaya çıkar.

Merkezi ısıtmalı binalarda merkezi pay ölçer ne kadar gelir hususu ne kadar kullanırsan o kadar fatura gelir anlamını taşır. Merkezi pay ölçer ortalama fatura ne kadar derseniz bu tamamen kullanım derecesine göre belirlenir diyebiliriz. “Merkezi ısıtma ısı pay ölçer” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: