Tesisatçı 1104 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları olduğu gibi avantajları elbette f vardır. Merkezi ısıtma sistemi binalarda ısı kaybının az olduğu bir sistem olup ana merkezden kumanda edilen bir sistemdir. Ev alırken kimse bu evde merkezi ısıtma varmış ben bu evi almam demez. Eğer eskiden merkezi sistem olan bir dairede oturuyor ise ve bu sistemden memnun değil ise bunu söyleyebilir. Merkezi sistemde sizin hoşunuza gitmeyen bir durum bir başkasının hoşuna gidebilir. Siz aşırı sıcağı sevmez iken bir başkası aşırı sıcağı sevebilir.

Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan binalarda ortak kullanıma bağlı ortaya çıkan sorunlar ile çokça karşılaşmaktayız.  Daire sakini, merkezi ısıtma sistemi ile kombili bireysel ısıtma sistemi arasında seçim yapacak olsaydı kullandıktan sonra hangisini seçerdi bilinmez.  Merkezi ısıtma sistemi aylık fatura olayı olsun merkezi sistem kalorifer ne zaman yanar ne zaman kapatılır olsun şikayete konu olan sorunlardandır. Faturalandırma kısmında da merkezi pay ölçer dezavantajları ortadan ne derece kaldırır bu da tartışılır.

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları | Uzmanlar Tesisat

Merkezi sistemde dairelerde petekler tamamen kapatılamadığından çok sıcak olur. Bazı kişiler için avantaj olurken bazı kişiler için dezavantajdır. Aşırı sıcağı seven için bu durum artı iken fazla sıcağı sevmeyen kişi için eksidir. Merkezi ısıtma sisteminin avantajları ve dezavantajları bu açıdan kişiden kişiye değişir.  Kombi mi merkezi ısıtma sistemi mi, merkezi sistem mi bireysel sistem mi sorusu tek cevaplı değildir.

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları nelerdir?

Merkezi ısıtma faydaları olduğu gibi dezavantajları da vardır.  Hangi ısınma sistemi sizce ideal, ısı pay ölçerli merkezi sistem doğalgaz ne gibi avantajlar sağlar. Bu sorulara madde madde cevap gereklidir.

  • Merkezi ısıtma sisteminde ana merkezden kumanda edilmesi benze bir dezavantajdır.
  • Kalorifer peteklerini 15 derecenin altına düşürememek bir dezavantajdır.
  • Bir arıza olduğunda sizi ilgilendirsin veya ilgilendirmesin ana merkezin kapatılması ile hizmet kesintisinin olması bir dezavantajdır.
  • Faturalandırmada adil paylaşım sağlanamıyor ise bu dezavantajdır.
  • Merkezi sistem olan kalorifer peteklerini temizletmek çok zordur. Kaldı ki temizletseniz de sonradan ana hatta olan kirlilik ve diğer dairelerdeki kirlilik sizin daireye dolacağından bir anlamı olmaz. Yani merkezi sistem de tek daire kalorifer petek temizliği olmaması bir dezavantajdır.
  • Merkezi sistem görevlisine ödenmesi gereken maaş için sizin ödemeniz gereken aidat bir dezavantajdır.

Merkezi Sistem ideal Kombili Sistem mi ideal

  • Yukarıda da bahsettiğim üzere bu soruya kişisel cevap verilebilir. Ben dairemin aşırı sıcak olmasını istemem diyorsanız sizin için ideal ısınma sistemi kombili bireysel sistemdir.
  • Ben başkası yüzünden ya da benime ilgili olmayan bir arızadan dolayı hizmet kesintisine uğramak istemem diyorsanız. Sizin içinde ideal ısınma kombili sistemdir.
  • Ben dairemde aşırı sıcağı severim diyorsanız sizin için ideal ısınma merkezi sistemdir.
  • Binada her dairede kalorifer peteklerinin kapanmaması çok mantıklı çünkü, binada ısı kaybı olmaz diyorsanız sizin için ideal ısınma merkezi sistemdir.

Kombi mi merkezi sistem mi sorusuna ihtiyaçlar doğrultusunda cevap verildiği aşikardır. “Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız lütfen beğenin.

Benzer Gönderiler: