Tesisatçı 4118 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklere ilk su nasıl verilir bu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kombinin ilk çalıştırılması sırasında ya da kombinin suyunun boşaltılması halinde doğru şekilde peteklere ilk su verilmelidir. Kalorifer petek tesisatı montajı yapıldıktan sonra tesisatın test edilmesi ve aktif edilmesi için tesisata verilen su tesisat verilen ilk sudur.

Eğer siz kalorifer peteklerinde oluşan çamurlu suyu boşaltmak isterseniz radyatörlerdeki suyu boşaltıp tekrar nasıl dolum yaparım diye soracaksınız. Kalorifer peteği su doldurma, peteklere ilk suyun basılması için  kombiye su nasıl verilir diye soru çok sorulur. Kombiye ilk su basma denenmiş ve başarılı olunmamış ise kombiye su basamıyorum diye arayıp yardım alanda çok oluyor.

Peteklere ilk kez su doldurmak gibi kalorifer petek suyu kombi altında bulunan vanadan yapılır. Peteklerin içinde dolaşan su kirlendiğinde, kalorifer peteği temizleme uygulaması sonucu kombi su basınç göstergesi sıfır olur. Bu aşamada kalorifer su nasıl verilir, kombiye su nasıl basılır gibi bu ve benzeri başlıklı sorulara doğru cevap bulmak önemlidir.

Peteklere ilk su nasıl verilir ve peteklere ilk su verilmesi neden önemlidir?

Kombiye su basma nasıl yapılır, tesisata su verme ve tesisatın havasını alma,  petek suyu nasıl değiştirilir, kombiye su nasıl verilir?  Genelde bu soru tesisat montajı yapılmış ama test edilmemiş yani tesisata su verilmemiş olması durumunda sorulur. İkinci şık tesisatta var olan su boşalmış olup yeniden su verme gereksinimi ortaya çıktığı zaman peteklere ilk su nasıl verilir sorusu sorulabilir. Montajı yeni yapılan tesisata su mutlaka verilmeli ki, borulardan su sızması var mı, sistem istenilen düzeyde çalışıyor mu bunlar gözden geçirilsin. Sorun var ise de en baştan müdahale edilip arızanın yeni sorunlara yol açmasının önüne geçilsin.

Peteklere ilk su nasıl verilir - Uzmanlar Tesisat

Peteklere ilk su nasıl verilir – Uzmanlar Tesisat

  • Kalorifer tesisatında su bulunmadığı takdirde kombi çalışmayacağı için ısınma söz konusu olmaz.
  • Kombi arıza moduna geçer sistem aktif olmaz.
  • Peteklerde bulunan su evinizin ısınmasını sağlayan temel unsurdur. Isınan su peteklerde dolaşarak evinizin ısınmasını sağlar. Suyun olmaması ya da suyun eksik olması halinde ısınma sorunları yaşanır.

Yukarıda yazdıklarımız ışığında peteklere ilk su nasıl verilir durumuna dikkat edilmelidir. Kombinin markası, modeli dikkate alınarak gerekirse profesyonel destek alınarak bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Kombiye su basma nasıl yapılır? Kombiye su nasıl doldurulur?

Doğalgaz kombi su basıncı düşmesi sonucu kombinin suyu biterse ne olur? Peteklerde su yok, kombi su doldurma vanası dönmüyor veya kombiye su basarken kombi açık mı olmalı gibi sorular çok sorulmaktadır.

Peteklere ilk suyu vermek için kombinin genellikle mavi, siyah renklerinde olan su doldurma musluğu açılmalı ve kalorifer tesisatının içine gerektiği kadar su verilmelidir.

  • Fazla su verdiğiniz zaman kombi kendiliğinden suyun fazla kısmını boşaltacaktır.
  • Suyun az verilmesi halinde de kombinin arıza ışığı sönmez.
  • Kombi basınç göstergesi suyun yeterli miktarda olup olmadığı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Peteklere ilk su nasıl verilir sorusunda bir noktada kaç bar su vereceğimiz hususudur. Kombi altında su doldurma vanasını açıp bir taraftan da basınç gösterge ayarı kontrol edilmelidir. Su basınç göstergesi 1,5 bar – 2 bar arasında olabilir. Su doldurma vanası açılırken birden sonuna kadar açılmamalı yavaş yavaş açılarak bir taraftan da su gösterge seviyesi kontrol edilmelidir. Bu noktalar dikkate alınır ise peteklere ilk su nasıl verilir sorusuna uygulama ile cevap bulmuş olursunuz. Peteklere ilk su nasıl verilir başlıklı yazımızı yararlı bulduysanız lütfen daha iyi yazılar ve hizmetleri için sayfamızı beğenin veya yorum bırakın.

Benzer Gönderiler: